Srebrenica, život izvan politike

U Srebrenici po procenama živi stalno između hiljadu i dve hiljade ljudi, a broj se stalno smanjuje. Ekonomija i nova radna mesta jedino su rešenje za malobrojne mlade da ostanu da grad sasvim ne opusti.

Srebrenica, gradić u Republici Srpskoj, poslednjih dana je u žiži javnosti zbog politike i izbora načelnika opštine koji se odužio na dve sedmice. U senci postizbornih zbivanja je pomalo svakodnevni život Srebreničana – Srba i Bošnjaka.

Retki su prolaznici srebreničkom glavnom ulicom, u vreme koje već podseća na dolazak zime. Brige i muke su zajedničke.

"Nema naroda, to je ono što je najbolnije, pogotovo za ljude koji su živeli pre rata u Srebrenici i koji se sećaju da su ulice bile pune, da su bili puni domovi kulture, bioskopi, škole", kaže jedan od građana.

Penzije su, kažu, male a glavna pomoć stiže od ljudi iz dijaspore.

"Samo malo da povede narod o sebi računa, da ne okreće glavu za političarima, samo narod treba da opstane zajedno ovde", poručuju građani.

Na pijaci samo dve tezge. Ne radi mesara, pekara, hotel, knjižara, tek po neka prodavnica i kafić. Uz rudnik decenijama značajan izvor prihoda bio je i turizam.

Zbog desetine lekovitih izvora Banja Guber je nekada beležila 200.000 noćenja godišnje. Sada ne radi i to je veliki potencijal u koji se ovaj kraj uzda.

U snalaženju da se zakrpe lični i porodični budžeti malina postaje sve značajnija. Procena je da se od nje slije nekoliko miliona maraka.

"Poslednje dve, tri godine mi ovde imamo prilično dobra iskustva, dobru cenu, sigurnu, pojavilo se više hladnjača što proizvođačima maline odgovara", kaže proizvođač malina i hladnjačar Velibor Rankić.

U Srebrenici po procenama živi stalno između hiljadu i dve hiljade ljudi, a broj se stalno smanjuje. Ekonomija i nova radna mesta jedino su rešenje za malobrojne mlade da ostanu da grad sasvim ne opusti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом