Biber: Političke elite u regionu nedovoljno pažljivo biraju reči

Direktor Centra za studije jugoistočne Evrope na Univerzitetu u Gracu Florijan Biber ocenjuje da političke elite na Balkanu ponekad nedovoljno pažljivo biraju reči, čime podižu tenzije, dok je Evropa previše slaba i nema snage da se bavi regionom.

Florijan Biber u izjavi Tanjugu ukazuje da građani zemalja u regionu međusobno mnogo više komuniciraju nego u bilo kom trenutku posle rata devedesetih, ali su politički odnosi istovremeno sve gori.

"To je paradoks, koji, mislim, dokazuje da su tenzije u regionu više politička priča, da idu u korist raznim političkim akterima. Političke elite u svim zemljama koriste, ne stalno, ali u epizodama, predrasude u svoju korist", navodi Biber i dodaje da se to vidi svake godine uoči obeležavanja Oluje, te u Bosni i Hercegovini uoči referenduma u Srpskoj.

Kaže da, uprkos nekim ratnohuškačkim izjavama, ne vidi pretnju ratom ili širim sukobom u regionu, jer ne postoje sredstva, raspoloženje, niti okolnosti za to, ali napominje da može doći do situacije u kojoj će "temperatura" toliko porasti da bi posle bilo teško vratiti se nazad.

"Ako Dodik (predsednik RS Milorad) u Srpskoj obećava punu nezavisnost od BiH, u nekom trenutku on neće moći nazad i to može da dovede do opasne situacije u kojoj niko ne želi rat, ali sve vodi do rata", kaže Biber.

To je metafora, podseća, koju je koristio i britanski istoričar Kristofer Klark, kako je Evropa krenula u rat 1914. godine - niko nije baš hteo rat, ali je sama dinamika događa vodila u tom pravcu.

Navodeći da ne govori da postoji opasnost od takve vrste rata na Balkanu, Biber ističe da postoje političke elite koje nedovoljno pažljivo biraju reči, dok je Evropa previše slaba i nema snage da se bavi problemima na Balkanu, a ujedno i u granicama EU raste nacionalizam.
Balkanu ne preti rat u smislu otvorenog sukoba, ali su tenzije moguće, navodi Biber.

"Ako smo neku lekciju naučili iz Bregzita to je da činjenica da ne želimo određeni rezultat nekog procesa ne znači da se to ne može dogoditi jednom kad taj proces pokrenemo", naglašava Biber.

Navodeći da ima očekivanja da Evropa nešto uradi kako bi smirila situaciju i da nikome ne odgovaraju tenzije na kontinentu, Biber kaže da je i EU zauzeta rešavanjem problema sopstvenog opstanka.

"Ako pričate sa zvaničnicima EU o Balkanu, oni će reći - to nije naš prioritet, nemamo vremena, imamo suštinske probleme, da li će EU preživeti krizu. Pustite nas na miru sa Balkanom. To je odgovor koji ćete dobiti", navodi Biber, a podseća i da smo u vremenu u kojem postoji mogućnost da Donald Tramp bude predsednik SAD, a desničari predsednici ili premijeri u zemljama EU.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом