Grčka prodala luku Pirej kineskoj kompaniji

Grčki parlament odobrio je prodaju 67 odsto akcija luke Pirej kineskoj kompaniji "Kosko", neposredno uoči posete grčkog premijera Aleksisa Ciprasa Pekingu.

Većina prisutnih poslanika, 223 od 248, glasala je za odluku o davanju koncesije na luku Pirej kineskom transportnom gigantu Kosko koji je u aprilu s grčkom Agencijom za privatizaciju zaključio ugovor o tome od 368,5 miliona evra.

Protiv su glasali poslanici Grčke komunističke stranke i neonacističke partije "Zlatna zora".

Kompanija Kosko oštro se u sredu usprotivila predlogu o izmeni ponude koji je iniciralo grčko Ministarstvo trgovačke mornarice, i optužila vladu da želi da promeni "ugovorene uslove poslovanja" iz ponude kompanije za kupovinu luke.

Ministar trgovačke mornarice Todoris Dricas je morao da prihvati zahteve kineske firme, iako su, kako je rekao, "primedbe kompanije preterane i zakonski neosnovane".

Mediji bliski opoziciji navode da je vlada pokušala da kompaniji "Kosko" nametne pravila kojima se garantuje da neće biti promenjena namena luke i predviđa ukidanje pojedinih povlastica utvrđenih ugovorom.

Vodeća opoziciona stranka, desničarska Nova demokratija, koja podržava koncesiju, ocenila je potez vlade kao "neodgovoran" i podsetila da je pred izbore u januaru prošle godine, lider vladajuće Sirize i premijer Cipras bio protiv privatizacije luke Pirej.

Koncesija na luku, iako praćena kontroverzama, jedan je od najznačajnijih privatizacionih ugovora grčke vlade i trebalo bi da unapredi grčko-kineske ekonomske odnose.

Kompanija "Kosko", sa sedištem u Hongkongu, bila je jedina zainteresovana za koncesiju jer već posluje u luci Pirej, i od 2008. godine kontroliše njena dva najveća terminala.

Cilj kompanije je transformisanje luke Pirej u najveći tranzitni centar u Jugoistočnoj Evropi i "most" između Azije i Evrope.

Cipras je danas otputovao u šestodnevnu posetu Kini na poziv premijera Li Kećanga.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом