среда, 30.03.2016, 19:30 -> 19:34
Извор: РТС
Revizija sa tri nepoznate
Na liniji Sarajevo–Banjaluka–Beograd još se polemiše o tome da li ima pravnog osnova da se pokrene revizija postupka po tužbi BiH protiv Srbije za agresiju i genocid. Predsednik Vlade Aleksandar Vučić kaže da se stav Srbije nije promenio, da poštuje BiH, ali ne dozvoljava da neko ugrožava Republiku Srpsku. Postavlja se pitanje ima li u trojnom Predsedništvu BiH mehanizma za donošenje odluke o reviziji?
Ovih dana zgradu Predsedništva BiH u Sarajevu čeka rekonstrukcija. Osim krova koji prokišnjava, predstoji obnova instalacije, prozora, fasada. Rekonstrukcija je, čini se, neophodna i u odnosima unutar zgrade – zbog nesaglasnosti u čitanju presude Radovanu Karadžiću i da li je ona osnova za reviziju tužbe BiH protiv Srbije.
Dok bošnjački član najavljuje tu mogućnost, hrvatski ne veruje, srpski kaže da je to neprihvatljivo.
"Ne verujem, previše je otvorenih pravnih pitanja", poručuje hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović.
Srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić kaže da svako može imati želje i političke namere, ali ističe da od toga nema ništa jer je revizija nemoguća bez odluke Predsedništva.
"Nema ni pravne, ni bilo koje mogućnosti. Ja kao srpski član Predsedništva biću protiv, a bez moje odluke nemoguće je da se desi. Postoji teoretska mogućnost da me preglasaju, ali mislim da ni od toga nema ništa", navodi Ivanić.
Predsedništvo BiH jedino ima ustavno pravo da se bavi spoljnom politikom. Odlučuju po principu konsenzusa. Ipak, interesi tri nacije neretko su uticali na jedinstvenu politiku. Tako je i podneta tužba protiv Srbije, uprkos protivljenju srpskog člana.
"Tada nije postojao konsenzus, ali adresant je bio spreman da mimo pravila u BiH prihvati takvu tužbu. Teoretski možemo da kažemo – kad je nekad moglo, može i sada. Sada nije realno jer su se odnosi stabilizovali. Pokazuje primer Kosova, gde bi odavno Kosovo bilo priznato", kaže profesor FPN-a i bivši član Predsedništva BiH Nenad Kecmanović.
Međutim, 2012. godine predstavniku BiH u Ujedinjenim nacijama data je instrukcija da glasa za rezoluciju o Siriji bez zajedničkog stava Predsedništva o tom pitanju. Šta ako u ovom slučaju dođe do preglasavanja?
"Ukoliko bi došlo do preglasavanja, postoji mehanizam da predstavnik RS Mladen Ivanić zatraži zaštitu vitalnih nacionalnih interesa, i čitava stvar se prenosi na Skupštinu RS", ističe Kecmanović.
A, baš je Republiku Srpsku predsednik Vlade Srbije prvu pomenuo kada je izrečena presuda Karadžiću, nadajući se, kako je rekao, da ona neće imati posledice po taj entitet. Ponavlja da je politika Beograda pomirenje.
"Moje je bilo da zaštitim državu za koju neko kaže da će da pravi reviziju tužbe, na to ja moram da reagujem. Da li neko može da razume da predsednik Vlade ne reaguje na poziv za revizuju tužbe, šta je drugo moj posao?", upitao je premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Za razliku od presude Karadžiću, Vučić veruje da će sutrašnja presuda lideru radikala Vojislavu Šešelju imati manji pravni značaj, ali isti ljudski. Siguran je da ona ne može i neće ostaviti i političke posledice po Srbiju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар