Читај ми!

Nova strategija Rusije u BiH

Nemačka pozdravlja produžetak mandata misije EUFOR u Bosni i Hercegovini za još godinu dana, ali je zabrinuta što tu misiju nisu podržale sve članice Saveta bezbednosti UN. Rusija je bila suzdržana.

Ambasador Rusije pri UN Vitalij Čurkin kao razlog za uzdržanost u Savetu bezbednosti UN naveo je to što nisu uzete u obzir njegove primedbe na tekst rezolucije kojom se podržava integracija BiH u evroatlantski okvir.

Čurkin je rekao da o tome da li će ići ka EU treba da odluči narod BiH, a ne da to bude deo mirovnog okvira jer "ima loših primera kod kojih se nekoj zemlji na osnovu pritiska spolja nametnuo pravac integracije u Evropsku uniju".

Ekspert za Balkan iz Evropskog instituta CIFE u Nici, Tobijas Flesenkemper ocenio je za Dojče vele da glasanje Rusije predstavlja signal te zemlje da ona ima potencijal da pozitivno ili negativno utiče na tok događaja na Balkanu.

"Rusija je i do sada, čak uzevši u obzir i tu uzdržanost prilikom glasanja, podržavala put BiH ka EU. Nove izjave Vitalija Čurkina povod su za zabrinutost jer se između redova može pročitati da to više nije tako", rekao je Flesenkemper.

Flesenkepmer je međutim dodao da nema razloga za "dramatizaciju" jer "ipak, uverljiva većina građana BiH, njene vlasti, stranke koje sada pregovaraju o formiranju nove vlade, pa čak i predsednik RS Milorad Dodik, podržavaju proces evropskih integracija".

Izjave Vitalija Čurkina, kako je dodao Flesenkemper, mogle bi imati kontra-efekat. "Mislim da će Čurkinove izjave samo dati krila britansko-nemačkoj inicijativi jer su sada evropski šefovi diplomatija pod pritiskom da deluju i postalo je još jasnije da je BiH potrebna veća podrška na putu ka EU".

Za Eriha Ratfeldera, dopisnika nemačkog lista Tagescajtung iz Sarajeva, takav razvoj događaja u SB UN i reči ruskog ambasadora ukazuju da Rusija nije više samo retorički "na srpskoj strani" na Balkanu.

"Nova strategija vidljiva je i kroz političku podršku Dodiku, ne samo u pitanjima koja imaju direktne veze sa politikom u BiH, nego i politici koja bi, dugoročno gledano, vodila otcepljenju Republike Srpske od BiH", dodao je Ratfelder za Dojče vele.

Ratefelder je ocenio da su države Zapada još podeljene, i kada je u pitanju BiH, ali i po pitanju delovanja Rusije na Balkanu.

"Nadam se da će britansko-nemačka inicijativa doprineti tome da Berlin počne da pomnije prati zbivanja u BiH i da se cela ta stvar ne posmatra tako naivno kao što je bilo do sada", rekao je Ratefelder.

Savet bezbednosti UN je 11. novembra produžio mandat EUFOR, sa 14 glasova za, i jednim uzdržanim, Rusijom.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње