Barak Obama kandidat za predsednika SAD

Barak Obama konačno je prošle noći, posle višemesečne borbe sa rivalkom Hilari Rodam Klinton, uspeo da osigura nominaciju za kanditata demokrata na novembarskim predsedničkim izborima u SAD, gde će koplja ukrstiti sa vremešniom republikancem Džonom Mekejnom.

 

"Večeras smo označili kraj istorijskog puta, ali počinjemo novi, koji će doneti nove i bolje dane za Ameriku. Zbog vas ja sam danas u prilici da sa ovog mesta kažem da ću biti kandidat za predsednika SAD", rekao je Obama. 

Nakon što su demokrate zavšile poslenje u nizu predizbora, u Južnoj Dakoti i Mointani, Obama je osigurao podršku znatno više od 2.118 delegata, koliko mu je bilo potrebno da na završnoj konvenciji te stranke, u avgustu, i zvanično bude inaugurisan u predsednićkog kandidata najpopularnije političke stranke u SAD.

 Poraz je, nerado, priznala i nekadašnja prva dama SAD Hilari Klinton, koja je, mahom upornosti, trku za demokratskog kandidata učinila neočekivano interesantnom, mada je u poslednja dva meseca bilo izvesno da se američka javnost odlučila da predstojeće izbore učini istorijskim - podržavajući prvog afro-američkog predsedničkog kandidata. 

Time je Obama, suvonjavi senator iz Ilinojsa, dobio status kakav je u sportu te države imao Džeki Robinson, prvi crni profesionali igrač bejzbola, koji je zaigravši za "Dodžerse", tada tim iѕ njujorškog Bruklina, u paramparčad razbio 80 godina dugu rasnu barijeru u američkom profesionalnom sportu.

Obamini politički protivnici gro kritika na račun predsedničkog kandidata demokrata izražavaju u bojama, postavljajući pitanje da liu je dovoljno crn, zbog činjenice da mu je deda bio belac, dovoljno spretan da vodi "crveni" tabor demokrata, te nije li previše "zelen" da pobedi u trci za predsednika SAD.

Iza svoje politike ujedinjenja republikanaca i dekokrata oko ključnih pitanja u SAD okupio je čitavu svitu velikih zvezda muzike i filma poput Džodi Foster, Toma Henksa, Pola Njumena, Vila Smita, Bena Afleka, Meta Dejmona, Olivera Stouna, frontmena kultne hip-hop grupe "Ran Di-Em-Si" Rasela Simonsa, ali i zvučna imena savetnika, poput Zbignjeva Brežinskog, Ivu Daalera, Sjuzan Rajs, Samantu Pauer, Roberta Gelbarta i Lorensa Korba.

Poput inauguracionih govora Abrahama Linkolna i Franklina Delano Ruzvelta, ili Kenedijevog govora o religiji iz 1960. godine koji je označio početak kraja ozbiljnih veza crkve i države u SAD, Obama je početkom godine uzdrmao politički establišment neočekivano hrabrim nastupom o rasnim podelama u SAD, opredelivši se radije za uklanjanje barijera među rasama, nego za "ziheraško" podilaženje širokim narodnim masama, čemu obično pribegavaju predsednički kandidati.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 28. јун 2024.
29° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару