уторак, 11.02.2020, 06:50 -> 07:03
Извор: РТС
Tri decenije otkad je Mandela izašao iz zatvora
Na današnji dan, pre 30 godina, Nelson Mandela je pušten iz zatvora posle više od dve i po decenije.
Nelson Mandela je rođen 1918. godine u Mvezu u Južnoj Africi. Imao je trinaestoro braće i sestara. Po rođenju je dobio ime Rolilala, a ime Nelson je dobio od učiteljice, pošto je bio običaj da deca dobijaju engleska imena.
Bio je prvi član svoje porodice koji je išao u školu, a upisao je i fakultet sa kojeg je izbačen 1941. godine, zbog toga što je predvodio studentske demonstracije.
Tri godine kasnije bio je jedan od osnivača Lige mladih Afričkog nacionalnog kongresa, a ubrzo je postao generalni sekretar ove organizacije.
Podstaknuta pobedom Nacionalne stranke na izborima 1948. godine, koja je i pokrenula aparthejd, Liga mladih je započela akcije koje su podrazumevale bojkot, štrajk i neposlušnost građana, što je prihvaćeno kao zvanični program Afričkog nacionalnog kongresa.
Mandela je, kao jedan od lidera Afričkog nacionalnog kongresa, bio najistaknutiji borac protiv aparthejda.
Od robije do Nobelove nagrade
Zbog optužbi za umešanost u sabotažu i nasilje, osuđen je na doživotnu robiju 1962. godine. Kaznu je služio u zatvoru na ostrvu Roben, a 1988. je prebačen u zatvor u gradu Parl.
Nakon 26 i po godina pušten je iz zatvora 10. februara 1990. godine, a 1993. godine je dobio Nobelovu nagradu za mir zbog toga što je predvodio borbu protiv aparthejda.
Na izborima održanim u aprilu 1994. godine, izabran je za predsednika Južnoafričke republike.
Na funkciji predsednika ostao je do 1999. godine, a iz javnog života se povukao 2004. godine uz reči „Nemojte me zvati, ja ću pozvati vas".
Tokom 2013. godine je više puta bio primljen u bolnicu zbog infekcije pluća, a zbog respiratornih problema preminuo je 5. decembra.
Građani su odavali poštu Mandeli dva dana, a sahranjen je u Kunuu 15. decembra 2013.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар