Prijateljstvo koje se temelji na sporazumu iz 1963. godine

Pre 57 godina u Parizu su francuski predsednik Šarl De Gol i nemački kancelar Konrad Adenauer, potpisali "Jelisejski sporazum". Ovim dokumentom usaglašena su ključna pitanja spoljne politike kako bi se izgradili moderni bilateralni odnosi i dalje institucionalno usavršila tadašnja Evropska ekonomska zajednica, današnja Evropska unija.

Francuski ambasador u Srbiji Žan Luj Falkoni rekao je za RTS da je "Jelisejski sporazum" dvadeset godina posle Drugog svetskog rata predstavljao ishod saradnje Nemačke i Francuske na pomirenju.

Taj sporazum je obuhvatao oblasti institucionalne saradnje na visokom novou pošto je stvoren zajednički savet ministara, odnose dva naroda, posebno mladih kao i saradnju između gradova.

"Ono što je još važnije, taj sporazum pokazuje volju, a ona je najvažnija. To je volja dva čoveka, De Gola i Adenauera da izvuku pouke iz tragične prošlosti kako bi izgradili zajedničku budućnost. Mislim da je ta volja na najvišem nivou važna a, takođe, i naslov sporazuma je Sporazum o prijateljstvu. Dvadeset godina posle rata, to je zaista bilo smelo", rekao je ambasador Falkoni.

I za Nemačku je taj sporazum veoma važan i predstavlja temelj nemačko-francuskog partnerstva i prijateljstva.

"Ovaj sporazum, dvadeset godina posle rata, nije naišao na odobravanje javnosti koja je smatrala da ne želi ekskluzivnu saradnju sa Francuskom, već transatlantsko partnerstvo. Međutim, svi ti strahovi bili su neumesni jer je ovaj sporazum bio veliki uspeh i nije došlo samo do ekskluzivnog partnersva između Nemačke i Francuske već je on bio otvoren i namenjen pre svega unapređenju evropskog projekta i u tome je njegov najveći značaj", istakao je u ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib.

U službi modernog sveta 

Posle 55 godina od "Jelisejskog sporazuma" predsednik francuske Fransoa Makron i nemačka kancelarka Angela Merkel saopštili su da je potrebna modernizacija sporazuma nakon čega je pre godinu dana potpisan Ahenski sporazum.

"Ahenski sporazum je takođe sredstvo da se sporovede jedna obnovljena volja o saradnji i integraciji sa dodatim modernim oblastima koji pored međunarodnih odnosa, odbrane i kulture obuhvata i istraživanja, borbu protiv klimatskih promena i drugo. To pokazuje da smo mi dve zemlje u službi Evrope i modernog sveta", istakao je ambasador Falkoni.

Kada je reč o izazovima koji su pred Evropskom unijom, ambasador Šib kaže da je Evropa uvek bila pred izazovima ali da je upravo zbog toga važan zajednički nemačko-francuski pristup problemima.

"Francuska i Nemačka imaju različite pozicije u EU, ali su uvek spremne da se dogovore oko zajedničkog pristupa a onda je i drugim članicama EU lakše da se pridruže zajedničkim predlozima", rekao je Šib za RTS.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом