Katalonski lider pozvao Madrid na razgovore

Kim Tora, katalonski lider pozvao je na razgovore sa centralnom vladom u Madridu, posle pet dana nemira koje su pokrenule zatvorske kazne za katalonske separatističke lidere.

"Pozivamo vršioca dužnosti premijera Španije da sedne za pregovarački sto i razgovara sa nama", rekao je Tora.

Kim Tora je dodao da nasilje na protestima ne oslikava "mirnu prirodu" pokreta za nezavisnost Katalonije. 

"Nasilje nikada nije bilo niti će ikada biti naš put - ni u Barseloni, ni u Taragoni, Ljeidi ili Đironi", rekao Tora je pobrojavši gradove u kojima je bilo sukoba demonstranata i policije, navodi Rojters.

Protesti su izbili pošto je Vrhovni sud u Madridu 14. oktobra osudio devetoro katalonskih zvaničnika na zatvorske kazne između devet i 13 godina zbog pobune i korišćenja javnog novca za organizaciju referenduma o nezavisnosti 2017. godine, koji je zabranio Ustavni sud i posledičnog jednostranog proglašenja samostalne republike Katalonije.

Troje zvaničnika je osuđeno na zabranu obavljanja javnih funkcija i novčane kazne.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом