Iznenadna poseta Pompea Iraku, rastu tenzije između SAD i Irana

Bezbednost Amerikanaca u Iraku, kao i američka zabrinutost usled porasta iranskih aktivnosti, bile su glavne teme razgovora tokom nenajavljene posete američkog državnog sekretara Majka Pompea Bagdadu.

Vašington je poslednjih meseci pojačao sankcije protiv Teherana, a Revolucionarnu gardu Irana označio kao terorističku grupu.

"Razgovarali smo sa njima o važnosti Iraka u osiguravanju adekvatne zaštite Amerikanaca u ovoj zemlji", rekao je Majk Pompeo novinarima nakon sastanka sa iračkim premijerom Abdelom Abdulom Mahadijem.

Abdul Mahadi poručuje da je SAD važan strateški parner Iraka, ali naglašava da Bagdad teži ujednačenom odnosu sa svim "prijateljima i komšijama, uključujući i susedni Iran", stavljajući interese Iraka uvek na prvo mesto.

Pompeo je iračkim zvaničnicima preneo i američku podršku u očuvanju suvereniteta Iraka.

"Mi ne želimo da se iko meša u njihovu zemlju, posebno ne napadanjem druge nacije u Iraku", rekao je američki državni sekretar.

Pre nego što je napustio Irak, Pompeo je razgovarao i sa iračkim zvaničnicima energetike i infrastrukture, posebno unutar sektora električne energije, nafte i prirodnog gasa.

Poseta je usledila dva dana nakon što je savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džon Bolton saopštio da SAD šalju grupu nosača aviona i bombardere na Bliski istok.

"Poruka koju smo poslali postavlja nas, nadam se, u superiorniju poziciju u odnosu na Iran, zbog čega će oni bolje promisliti o ugrožavanju američkih interesa", poručuje Pompeo.

Izvor sukoba SAD i Irana

Tenzije između SAD i Irana mogu se pratiti od iranske Islamske revolucije 1979. godine, kojim je uspostavljen radikalni antiamerički režim.

Međutim, odnosi dva naroda su posebno nategnuti otkad je predsednik Tramp preuzeo dužnost 2017. godine.

"Sukob" je eskalirao u toku večeri inauguracije trenutnog američkog predsednika, kada je Tramp povukao SAD iz nuklearnog dogovora, o kome su se SAD i druge zemlje dogovorile sa Iranom 2015. godine.

Prema tom sporazumu, Iran se saglasio da će ograničiti svoje "osetljive" nuklearne aktivnosti u zamenu za oslobađanje od sankcija, koje su tada vraćene.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом