Džulijan Asanž – najopasniji beskućnik na svetu

Osnivač "Vikiliksa" Džulijan Asanž za mnoge je hrabar borac za istinu, dok ga kritičari optužuju da je svojim delima ugrozio mnoge živote.

Objavljujući veliki broj poverljivih dokumenata koje su kompromitovale američku administraciju, Džulijan Asanž stvorio je sebi vrlo moćne neprijatelje. Naviknut na nomadski život i u strahu od izručenja američkim vlastima, poslednjih sedam godina proveo je u azilu u ekvadorskoj ambasadi u Londonu.

Asanž je po osnivanju Vikiliksa 2006. godine počeo je da objavljuje poverljive fotografije i dokumenta.

Četiri godine kasnije našao se na naslovnicama širom sveta kada je u aprilu objavio snimak na kojem su američki vojnici ubili 18 civila iz helikoptera u Iraku.

Vikiliks je takođe objavio poverljiva vojna dokumenata SAD o ratovima u Avganistanu i Iraku u julu i oktobru 2010. godine.

Kasnije te godine, uhapšen je u Velikoj Britaniji nakon što je Švedska izdala međunarodni nalog za njegovo hapšenje zbog navoda o seksualnom zlostavljanju.

Švedske vlasti su želele da ga ispitaju zbog tvrdnji da je u avgustu 2010. silovao jednu ženu i seksualno zlostavljao i prisiljavao drugu, tokom svog boravka u Stokholmu gde je održao predavanje.

Ansanž je više puta rekao da su oba odnosa bila dobrovoljna.

Decembra 2010. pušten je uz kauciju decembra 2010. godine, ali je u maju 2012. Vrhovni sud Velike Britanije presudio da bi trebalo da bude izručen Švedskoj.

Zatražio je i dobio azil u ekvadorskoj ambasadi u Londonu.

Osnivač Vikiliksa uvek je tvrdio da ne može da napusti ambasadu jer se plašio da ne bude izručen iz Švedske u SAD, gde bi mu sudili zbog objavljivanja tajnih američkih dokumenata.

Pošto mu je nakon skoro sedam godina provedenih u ekvadorskoj ambasadi uskraćen azil, britanska policija ga je uhapsila.

Rođen je u Taunsvilu u australijskoj državi Kvinslend 1971. godine.

Na nomadski način života navikao se od malena, pošto su njegovi roditelji bili putujući glumci.

Zbog toga je često menjao škole, a čak se školovao i kod kuće.

Studirao je programiranje, mamatematiku i fiziku na Centralnom univerzitetu Kvinslend, ali nikada nije došao do diplome.

Razvoj interneta dao mu je šansu da iskoristi svoja znanja iz matematike, iako ga je to dovelo u sukob sa zakonom.

Godine 1995. godine Asanž je u Australiji optužen, zajedno sa prijateljem za desetine hakerskih aktivnosti.

Iako je grupa hakera bila dovoljno vešta da prati detektive koji su bili zaduženi za njih, Asanž je na kraju uhvaćen i priznao da je kriv.

Kažnjen je sa nekoliko hiljada australijskih dolara i izbegao je zatvorsku kaznu samo pod uslovom da ne ponovi krivično delo.

Potom je proveo tri godine radeći sa akademikom Suelet Drajfus koja je istraživala novu, subverzivnu stranu interneta, napisavši knjigu sa njom, "Podzemlje", koja je postala bestseler u programerskim krugovima.

Drajfusova je opisala Asanža kao "veoma iskusnog istraživača" koji je bio "prilično zainteresovan za koncept etike, pojmove pravde, šta vlade treba i šta ne treba da rade".

Godine 2006. osnovao je Vikiliks sa grupom istomišljenika, usvojio je nomadski način života, vodeći ga sa različitih lokacija.

Kako tvrdi novinar magazina Njujorker, Rafi Kačadurijan koji je proveo nekoliko sedmica putujući sa njim, mogao je dugo da izdrži bez hrane, fokusirao se na rad sa vrlo malo sna.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом