četvrtak, 28.03.2019, 07:22 -> 08:24
Izvor: RTS
Autor: Jasminka Simić
Šta Golanska visoravan znači za Bliski istok
Pitanje statusa Golanske visoravni u centar međunarodne javnosti stavio je američki predsednik Donald Tramp. On predlaže da ovaj deo na Bliskom istoku pripadne Izraelu, ali je naišao na negativnu reakciju.
Golanska visoravan je prostor na granici između Izraela, Libana, Jordana i Sirije i od strateškog je značaja, zbog održavanja vodenog basena u regionu.
Viši delovi su pokriveni snegom, koji se u proleće otapa i sliva u reku Jordan, odakle se vodom snabdeva Izrael, i to sa 15 odsto od ukupnih potreba za vodom.
Poslednjih decenija, na Golanskoj visoravni je bilo mirno, a incidenti nisu uplašili stanovništvo.
Golanska visoravan je strateška tačka koju je Izrael zauzeo 1967. i 1981. anektirao, mada međunarodna zajednica to nikada nije priznala.
Tada je Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija jednoglasno usvojio rezoluciju u kojoj je utvrđeno da "odluka Izraela da uspostavlja svoje zakone, jurisdikciju i upravu na okupiranoj sirijskoj Golanskoj visoravni nije važeća i nema međunarodnu pravnu snagu".
Sirija i Izrael su tehnički još u ratu.
Mirovna misija Ujedinjenih nacija nadgleda ovu oblast čiji se uzani kopneni pojas prostire na 70 kilometara od planine Hermon na libanskoj granici, do reke Jarmuk na granici sa Jordanom.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio da je vreme da njegova zemlja Golansku visoravan prizna kao deo Izraela.
Evropska unija i brojne bliskoistočne zemlje to ne priznaju, a iz Ujedinjenih nacija poručuju da status Golanske visoravni ostaje nepromenjen.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 3
Pošalji komentar