понедељак, 04.03.2019, 08:00 -> 16:07
Извор: РТС, Танјуг
Gvaidovo upozorenje za Madura: Kidnapovanje će biti poslednja greška
U Venecuelu se danas vraća samoproglašeni predsednik Huan Gvaido, iako nije poznato kako će ući u zemlju. On je iz Ekvadora ponovo pozvao na opštenarodne proteste i ostavku predsednika Madura. Iz Rusije je stigla podrška Maduru – premijer Dmitrij Medvedev kaže da izjave američkih zvaničnika ukazuju na to da je politika svrgavanja nepoželjnih vlada ponovo postala prioritet Amerike.
Huan Gvaido je krenuo iz ekvadorske luke Salinasa u pravcu venecuelanske granice, ima čvrstu nameru da se vrati kući i predvodi nove demonstracije protiv predsednika Madura.
Ipak njegova ruta do granice nije poznata. Gvaido rizikuje da bude uhapšen pošto je prekršio zabranu napuštanju zemlje prošle sedmice.
"Biće istorijski izazov da se vratim u zemlju. Ako se Madurov režim usudi da nas kidnapuje, to će biti poslednja greška koju čini", poručuje Gvaido.
Na putu do Venecuele ga prati mnogo Venecuelanaca koji su proteklih godina prebegli u susedne države.
"Maduro i dalje sumnja da li je Gvaido sposoban na pokrene narodne mase. Morate lično da vidite šta Gvaido može i koliko ga ljudi podržava. On ne želi da bude politička figura, usredsređen je na ljubav prema bližnjima", ističe Lilijana Lozano, Venecuelanka u Ekvadoru.
Rusije šalje podršku Maduru. Ruski premijer Dmitrij Medvedev rekao je da iz Vašingtona stižu izjave o mogućoj vojnoj intervenciji, da na granicama ima provokacija, što je sve uznemirujuće.
Dodao je da Rusija poziva sve južnoameričke prijatelje da ozbiljno razmisle o tome, bez obzira na stav prema vladi Nikolasa Madura.
Sa druge strane, SAD upozorava vladu predsednika Venecuele Nikolasa Madura da ne preduzimaju mere protiv lidera opozicije Huana Gvaida.
Savetnik za nacionalnu bezbednost SAD Džon Bolton napisao je na svom Tviter nalogu da će pretnje ili akcije protiv Gvaida "naići na jak i ozbiljan odgovor od strane SAD i međunarodne zajednice".
SAD i još oko 50 država priznaju Gvaida za predsednika Venecuele. Maduro tvrdi za sebe da je meta puča koji podržavaju SAD, prenosi AP.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар