Finska pala na ispitu iz nezaposlenosti

Suprotno očekivanjima, finski eksperiment da smanje nezaposlenost nije uspeo. Vlada je tokom dve godine isplaćivala 560 evra osnovnog dodatka, ali to nije podstaklo one bez posla da više rade i zarađuju. Ipak, korisnici priznaju da su bili srećniji.

Finska traži nove modele socijalne zaštite. Tako je u januaru 2017. postala prva evropska zemlja koja želi da uvede garantovani osnovni prihod. Nasumično su odabrali 2.000 nezaposlenih, svi su primali 560 evra mesečno, bez obzira da li su našli posao ili sedeli kod kuće.

Sini Martinen, učesnik eksperimenta rekla je da je taj eksperiment davao slobodu. "Znate da imate siguran prihod tokom dve godine i naravno da pokušavate nešto da uradite s tim novcem", kaže Martinen.

Stručnjaci u finskoj Instituciji za socijalno osiguranje kažu da dosadašnji podaci pokazuju da je uticaj na smanjenje nezaposlenosti minimalan. Ispitanici priznaju da su uz garantovanu zaradu bili srećniji i zdraviji.

"Kada uporedimo rezultate sa kontrolnom grupom od 5.000 ljudi koji su primali socijalnu pomoć, kod primalaca garantovane plate primećeno je smanjenje simptoma stresa i jačanje samopouzdanja kad je reč o budućnosti", kaže Signe Jahiajnen, itraživač u "Keli".

Za nastavak projekta trebalo je između 40 i 70 miliona evra, ali je vlada odbila dalje finansiranje.

Pirko Matila, ministarka za socijalna pitanja i zdravstvo kaže da i istraživači priznaju da bi taj eksperiment bio veoma skup kada bi se primenio u celom finskom društvu.

"Urađen je samo radi prikupljanja informacija", rekla je ministarka. 

Kada je pre dve godine počeo, nezaposlenost je bila najviša među nordijskim zemljama - 9,2 odsto. Vlada je 2018. zaoštrila politiku i uvela kazne za nezaposlene koji ne žele da prihvate posao dok primaju doprinose. U decembru je nezaposlenost pala na 6,6 odsto, što je najmanje u poslednjih 10 godina.  

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом