среда, 19.12.2018, 12:37 -> 13:15
Извор: Танјуг
Dvostruko više ubijenih novinara nego 2017. godine
U svetu su ove godine ubijena 34 novinara zbog obavljanja svog posla, što je skoro dvostruko više nego 2017, saopštio je Komitet za zaštitu novinara. Taj komitet sa sedištem u Njujorku, objavio je u svom godišnjem izveštaju da je do 14. decembra ukupno ubijeno najmanje njih 53.
U 2017. godini je, prema podacima Komiteta, zbog obavljanja posla ubijeno njih 18 od ukupno 47 ubijenih novinara u toj godini, prenosi AP.
Danas objavljeni izveštaj uključuje ubistvo saudijskog novinara, kolumniste Vašington posta i kritičara saudijskog režima Džamala Kašogija, 2. oktobra u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu, a koje je dovelo do potresa na globalnoj političkoj sceni i optužbi na račun saudijskog princa Mohameda bin Salmana za umešanost u ubistvo.
Osim onih koji su ubijeni zbog svog rada, novinari su ginuli i u razmeni vatre izveštavajući sa ratnih područja ili na opasnim zadacima.
Kao najsmrtonosnija država za novinare ove godine se pokazao Avganistan, u kojem je život izgubilo 13 novinara.
Komitet za zaštitu novinara takođe je u izveštaju spomenuo ubistvo 27-godišnjeg istraživačkog novinara Jana Kucijaka koji je ubijen u Slovačkoj tokom rada na priči o navodnoj korupciji, uporedivši njegovo ubistvo s prošlogodišnjim ubistvom maltške novinarke Karuane Galicije kojoj je na automobil bila podmetnuta bomba.
Nevladina organizacija Reporteri bez granica u utorak je saopštila da je u svetu ove godine ubijeno najmanje 80 medijskih radnika zbog svog posla, a da je više od polovine njih ubijeno u samo pet zemalja – Avganistanu, Siriji, Meksiku, Jemenu i Indiji.
Reporteri bez granica takođe su u izveštaju naveli da se 348 novinara u svetu nalazi u zatvorima, najvećim delom u pet zemalja: Kini (60), Egiptu (38), Turskoj (33), Iranu (28) i Saudijskoj Arabiji (28).
U svetu su u poslednjih deset godina, kako je navedeno, ubijena 702 novinara.
Organizacija je napomenula i da se u zemljama poput Kine, Egipta, Irana i Saudijske Arabije stalno smišljaju nove metode ugnjetavanja i ograničavanja rada novinara.
Kako je navedeno, 60 novinara bilo je oteto 2018. u svetu, šest više nego prethodne godine.
Osim jednog slučaja, sve otmice dogodile su se u Siriji, Jemenu ili Iraku.
Reporteri bez granica pozvali su Ujedinjene nacije da uspostave funkciju posebnog izaslanika za zaštitu novinara.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар