Nova opasna igrica "Momo" širi se društvenim mrežama

Posle "Plavog kita", opasne igrice za decu zbog koje je nekoliko stotina dece u svetu izvršilo samoubistvo, a imala je "fanove" i u Srbiji, pojavila se nova igrica „Momo“, koja se širi preko popularne aplikacije "Vats ap“. Prisutnost te igre nije zvanično potvrđena u Srbiji, niti je Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu do sada imao prijave u vezi sa tom pojavom.

Igra je namenjena najmlađim korisnicima, a posledica igre takođe može da bude i samoubistvo, ukazuju stručnjaci.

Naime, igirca počinje tako što se korisnici izazivaju da kontaktiraju s "Momom", likom žene zastrašujućeg, uznemirujućeg izgleda, sa veoma krupnim očima, za koju se smatra da je inspirisana horor lutkom japanskog umetnika Midorija Hajašija, koji, inače, nema nikakve veze sa igricom.

Kako prenose pojedini strani mediji, nakon što deca kontaktiraju s "Momom", zadaje im se serija ozbiljnih izazova, a ukoliko neki odbiju, sledi kazna, i na telefon počnu da im stižu preteće poruke i zastrašujuće fotografije.

Bizarna igrica prijavljena je u Argentini, Meksiku, SAD, Francuskoj, Nemačkoj, Latinskoj Americi, a počela je da se širi i po Evropi, pa nije isključeno da postane opasnost i za decu u Srbiji.

Ipak, prisutnost igre "Momo" nije zvanično potvrđena u Srbiji, niti je Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu do sada imao prijave u vezi sa tom pojavom, ističe u izjavi za Tanjug državna sekretarka u Ministarstvu telekomunikacija Tatjana Matić.

Navela je i da je Ministarstvo u kontaktu sa inspektorima iz MUP-a, iz Odeljenja za visokotehnološki kriminal i precizirala da oni nisu imali prijave u vezi sa ovom igrom.

Savet za roditelje je da obrate pažnju na ponašanje svoje dece na internetu, podvukla je Matić i dodala da su edukacija prevencija su ključni u borbi protiv zloupotreba novih tehnologija i opasnosti koje one potencijalno nose sa sobom, naročito kada su u pitanju deca i mladi. 

Kako je rekla, roditelji u razgovoru sa decom treba da im ukažu na opasnosti komunikacije sa nepoznatim osobama, kao i da ne prihvataju takvu komunikaciju, niti da odgovaraju na upite i zahteve sa nepoznatih naloga i veb adresa.

Bi-Bi-Si je preneo da se sumnja da je igrica povezana sa samoubistvom dvanaestogodišnje devojčice iz Argentine.

Nadelu se nisu deca javljala povodom ove igrice 

Ni savetnicima Nacionalne dečje linije (Nadel), kojima se deca mogu obratiti za podršku u slučaju da imaju bilo kakav problem, nisu se javljala deca povodom ove igrice.

Rukovodilac Nadela-a Željka Burgund kaže da su prošle godine, kada je bio aktuelan "plavi kit", zvala deca, koja su bila uplašena ili nisu znala kako da reaguju, ali i zabrinuti roditelji.

Savet je uvek da se u takvoj situaciji obrate roditeljima, ali i policiji i daju svoje telefone na uvid.

Najbolji način da se spreče tragični ishodi je prevencija, a Burgundova ističe da je važno da roditelji obrate pažnju sa kim deca komuniciraju, da razgovaraju sa njima i upozore ih na opasnosti koje ih vrebaju, ali i da škole i kompletna javnost skreću pažnju na takve stvari.

Matićeva podseća da se svi uvek mogu javiti Nacionalnom kontakt centru za bezbednost dece na internetu, kako bi dobili savet u vezi sa potencijalno opasnim situacijama prilikom korišćenja novih tehnologija, kao i u slučaju potrebe za prijavom bilo koje vrste onlajn uznemiravanja i ugrožavanja bezbednosti.

Broj telefona Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu je 19833, poziv je besplatan, a pitanja i prijave mogu se poslati i elektronskim putem, preko internet sajta pametnoibezbedno.gov.rs , preko društvenih mreža, ili na mejl bit@mtt.gov.rs.

Simptomi po kojima se može primetiti da dete možda igra neku od opasnih igrica su promene u ponašanju, konstantno korišćenje telefona, tableta ili računara, odbijanje komunikacije, ali i hrane i pića.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 21. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње