Reporteri bez granica: Ubijeno 47 novinara u prvoj polovini ove godine

U prvoj polovini ove godine u svetu je ubijeno 47 novinara i medijskih radnika, naveli su u svom najnovijem izveštaju Reporteri bez granica (RSF).

U saopštenju je navedeno da je ubijeno 36 profesionalnih novinara, devet građana-reportera i dva medijska radnika.

Najviše novinara ubijeno je u Avganistanu – čak njih 11, u Siriji sedam, u Jemenu i Meksiku po pet pripadnika sedme sile.

Reporteri bez granica su, kako je navedeno u saopštenju, odgovorili na te alarmantne podatke povećanjem svoje pomoći novinarima u nevolji, te skoro 40 odsto novca RSF ide za pomoć novinarima koji su u opasnosti, da bi se oni prebacili na bezbednije mesto.

Za četiri zemlje u kojima je stradalo najviše novinara izdvojena je trećina budžeta RSF, radi pomoći novinarima u nevolji.

U Avganistanu su posebno ugrožene žene novinari zbog fundamelističke propagande koja se sprovodi u nekoliko regiona, naglasili su RSF.

Što se tiče Sirije i Jemena, novinari su prinuđeni ili da prekinu sa radom ili da pobegnu u inostranstvo da bi izbegli pretnje kojima su izloženi, naveli su Reporteri bez granica.

U Meksiku je situacija, takođe, alarmantna, sa pet brutalno ubijenih novinara od početka 2018. godine i 14 njih koji primaju pretnje smrću, upozorili su RSF.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом