Severna Koreja: SAD "kvare raspoloženje" uoči samita

Uoči istorijskog samita američkog predsednika Donalda Trampa i severnokorejskog lidera Kim Džong Una, Pjongjang je optužio Vašington da "uništava raspoloženje mira i pomirenja".

Kako se navodi, Pjongjang je istakao da se javnost "dovodi u zabludu" tvrdnjama da su pregovori napredovali zbog povećanog "političkog pritiska i pretnji", i upozorila SAD da ne tumači njihove "mirovne namere" kao znak "slabosti", prenosi britanski Independent.

Američki predsednik i američki zvaničnici stalno ponavljaju da je politika SAD prema Severnoj Koreji bila "odlučujući faktor" za dovođenje severnokorejskog lidera Kim Džong una za pregovarački sto, dodaje se u saopštenju.

U saopštenju Demokratske narodne republike Koreje (DPRK) ističe se da SAD pokušavaju da "pogorša situaciju na Korejskom poluostrvu".

Kako se ocenjuje, SAD namerno provociraju DPRK u vreme kada se Korejsko poluostvo kreće ka miru i pomirenju, zahvaljujući samitu Severne i Južne Koreje i potpisanoj deklaraciji.

"Taj potez ne može da se tumači drugačije nego opasan pokušaj da se uništi teško postignuta atmosfera i vrati stanje na početni nivo", izjavio je portparol severnokorejskog Ministra spoljnih poslova.

Severnokorejski lider Kim Džong Un i južnokorejski predsednik Mun Džae In potpisali su prošlog meseca sporazum kojim se predviđa zvanično okončanje Korejskog rata i završetak denuklearizacije.

Američki predsednik Donald Tramp pozdravio je potpisivanje deklaracije objavivši na svom Tviteru da bi "građani SAD trebalo da budu ponosni na ono što se dešava u Koreji", aludirajući da je na to uticala ta zemlja.

Tramp i Kim trebalo bi da se sastanu u junu, ali tačan datum i lokacija su za sada nepoznati.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 25. март 2025.
15° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса