Guteres: Presudan trenutak za prava žena

Nalazimo se u trenutku od presudnog značaja za prava žena, a UN treba da budu primer celom svetu kada se radi o rodnoj ravnopravnosti, ocenio je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres povodom Međunarodnog dana žena.

"Više nego ikada ranije, ukazuje se na istorijske i sistemske nejednakosti koje su omogućavale represiju i diskriminaciju. Od Latinske Amerike preko Evrope do Azije, na društvenim mrežama, na filmskim setovima, u fabričkim halama, na ulicama, žene pozivaju na trajne promene i nultu toleranciju prema seksualnim napadima, uznemiravanju, kao i svim oblicima diskriminacije", naveo je Antonio Guteres.

Ostvarivanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena i devojčica je posao koji do danas nije dovršen i koji predstavlja najveći izazov našeg sveta u oblasti ljudskih prava.

"Aktivizam i zagovaranje generacijâ žena doneli su rezultate. Više devojčica nego ikada ranije pohađa školu, više žena obavlja plaćene poslove i zauzima visoke pozicije u privatnom sektoru, akademskoj sferi, politici i međunarodnim organizacijama, uključujući Ujedinjene nacije.

Rodna ravnopravnost je utemeljena u bezbrojnim zakonima, a štetne prakse, poput sakaćenja ženskih genitalija i dečijih brakova, u mnogim državama su zabranjene", poručio je Guteres.

Kako ističe, i dalje treba da otklonimo ozbiljne prepreke ako želimo da prevaziđemo istorijsku neravnotežu moći koja leži u osnovi diskriminacije i eksploatacije.

Više od jedne milijarde žena u svetu nije zakonom zaštićeno od seksualnog nasilja u porodici, naveo je prvi čovek UN.

Veliki rodni jaz u platama 

Na svetskom nivou, rodni jaz u zaradama iznosi 23 odsto, a dostiže i 40 odsto u ruralnim područjima, dok se neplaćeni rad koji mnoge žene obavljaju ne prepoznaje.

Zastupljenost žena u nacionalnim parlamentima je, u proseku, niža od jedne četvrtine, a u upravnim odborima čak i niža. Ako ne udružimo snage, u narednoj deceniji će milioni devojčica biti podvrgnuti sakaćenju genitalija, navodi se u saopštenju dostavljenom Tanjugu iz Kancelarije UN u Beogradu.

"Čak i tamo gde zakoni postoje, često se ne poštuju, a žene koje zatraže pravnu zaštitu često nailaze na sumnju, osudu i omalovažavanje. Danas znamo da su seksualno uznemiravanje i zlostavljanje bili sveprisutni na radnom mestu, u javnom prostoru i kod kuće, i to u državama koje se ponose svojim rezultatima u oblasti rodne ravnopravnosti. Ujedinjene nacije treba da budu primer celom svetu", poručuje Guteres.

Kaže da je svestan da nije uvek bilo tako i podseća da je od stupanja na funkciju prošle godine, pokrenuo promene u Sedištu UN, u mirovnim misijama, kao i u kancelarijama u celom svetu.

"Po prvi put, ostvarili smo rodni paritet u mom timu najviših rukovodilaca, a rešen sam da to postignemo i u celoj organizaciji. U potpunosti sam posvećen načelu nulte tolerancije prema seksualnom uznemiravanju i doneo sam planove za unapređenje izveštavanja i odgovornosti", kaže Guteres.

Neposredno sarađujemo sa državama širom sveta na sprečavanju i rešavanju problema seksualne eksploatacije i zlostavljanja od strane pripadnika mirovnih misija, kao i na pružanju podrške žrtvama, dodao je on.

"Svi mi u Ujedinjenim nacijama smo uz žene iz celog sveta u njihovoj borbi protiv nepravde sa kojom se suočavaju", ističe on.

Osnaživanje žena je u centru Agende održivog razvoja do 2030. godine.

Rodna ravnopravnost je pitanje ljudskih prava

Napredak u ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja podrazumeva napredak za sve žene, gde god da žive. Inicijativa Spotlight, pokrenuta sa Evropskom unijom, usmeriće sredstva u iskorenjivanje nasilja nad ženama i devojčicama, što je preduslov za ravnopravnost i osnaživanje, dodao je on.

"Da budem jasan: to nije usluga ženama. Rodna ravnopravnost je pitanje ljudskih prava, ali je ujedno i u interesu svih nas: muškaraca i dečaka, žena i devojčica. Rodna neravnopravnost i diskriminacija žena škode svima nama", poručuje generalni sekretar.

U ovom suštinski važnom trenutku za prava žena, vreme je da muškarci stanu uz žene, da ih saslušaju i da uče od njih. Transparentnost i odgovornost su neophodne da bi žene u potpunosti ostvarile svoj potencijal i povele ka boljitku sve nas, u našim zajednicama, društvima i privredama, zaključio je Guteres.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом