понедељак, 09.10.2017, 08:03 -> 08:36
Извор: РТС
RTS na granici Južne i Severne Koreje – tamo gde rat ne prestaje
U jeku napetosti na Korejskom poluostrvu, ekipa RTS-a posetila je demilitarizovanu zonu, granicu između Severne i Južne Koreje koja je pod zaštitom Ujedinjenih nacija. Za jedne, to je opasna teritorija, poslednja ničija zemlja na svetu, a za lokalno stanovništvo bolno podsećanje da ne mogu da vide svoje porodice ili prilika za unosan posao.
Demilitarizovana zona počinje na sat vožnje severno od Seula i široka je četiri kilometra. To je najposećenija turistička destinacija u zemlji, a dnevno je obiđe nekoliko stotina turista.
"Tura je bila u redu, bila je lepa, ali jedna od loših stvari je bila to što su napravili turističku atrakciju od nečega veoma bitnog i mnogo nas se smejalo, ali sa druge strane ograde ima dosta konflikata, gorčine, ljudi koji pate na drugoj strani i mislim da je u tom smislu bilo malo čudno", kaže Arija Mihini iz San Dijega..
"Svidela mi se demilitarizovana tura, ali na žalost bila je malo kratka da bi videli sve što se događa, ali na kraju mislim da sam stekao dobar utisak o tome kakva je tamo situacija, na granici Severne i Južne Koreje", kaže Ronald Meklejv, Holanđanin.
Kao posebna atrakcija izložena je i lokomotiva koja je ostala posle rata između dve Koreje, izbušena od projektila. Bodljikava žica, poruke mira na platnu, most kojim ne možete dalje na sever, svako doživljava na svoj način.
"Ja sam se u stvari osetio malo uplašeno, jer sam bio jedini Amerikanac na obilasku i mislio sam ako bih bio uhvaćen da bi bilo loše za mene, jer ja sam tu bio jedini Amerikanac", kaže Arija.
"Čak ni kada sam ulazio u tunel nisam bio uplašen. Naravno bio sam svestan trenutne situacije koja je možda i napetija recimo nego pre godinu dana. Ali ne, nisam osetio nikakav strah, ne uopšte", kaže Ronald.
Najjeftiniji obilazak demilitarizovane zone košta oko 40 dolara, a sve je komercijalizovano. Za dva minuta posmatranje granice durbinom treba platiti oko pola dolara, a po istoj ceni iz zone možete poslati nekome čestitku.
Sedam udaraca velikim gongom koji donose mir i nadu u ujedinjenje severnog i južnog dela Koreje, košta oko devet dolara. Ovde i mir ima svoju cenu. Lokalnom stanovništvu demilitarizovana zona odlična je prilika da uvećaju prihode
"Mnogi strani mediji stalno govore kako je opasno kod nas, ali možete da vidite da mi ovde kao narod Južne Koreje ne mislimo da ćemo imati rat, i ovde je vrlo mirno, bezbedno i zabavno. Mi nismo uplašeni, Severna Koreja to uvek radi", kaže Sonja Park, turistički vodič iz "Seul siti tura".
Takav je bio i naš utisak, bezopasno mesto na kome smo naučili mnogo toga o istoriji sukoba dve Koreje, i pored turista videli starije ljude, nekadašnje stanovnike severnog dela zemlje, koje na granicu dovodi nostalgija.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар