среда, 06.09.2017, 14:50 -> 15:15
Извор: Танјуг, Бета
Novo upozorenje Češkoj, Mađarskoj i Poljskoj zbog migranata
Komesar EU za migracije Dimitris Avramopulos izjavio je da bi EU mogla uskoro da pokrene pravni postupak protiv Češke Republike, Mađarske i Poljske ako ne budu poštovale svoje obaveze kada je reč o prihvatanju izbeglica. Poljska premijerka odbacila mogućnost da bi mogla da promeni politiku prema migrantima.
Evropska unija je već pokrenula "prekršajni postupak" protiv ove tri države zbog neprihvatanja barem jednog broja od više hiljada izbeglica koje su tokom poslednje dve godine stigle u Grčku i Italiju.
Avramopulos je rekao da će ako ove tri zemlje ne deluju "narednih nedelja" Komisija razmotriti da li da preduzme "poslednji korak u prekršajnom postupku protiv Poljske, Mađarske i Češke pred Evropskim sudom pravde, prenosi AP.
Ovaj pravni postupak ne odnosi se na Slovačku koja je nedavno pristala da primi nekoliko izbeglica.
Govoreći o sporazumu EU i Turske o migrantima, Avramopulos je ocenio da sporazum dobro funkcioniše ali da je potrebno uložiti još napora kako bi se ubrzala procedura obrade zahteva za azil.
"Sporazum EU i Turske i dalje funkcioniše i daje rezultate", rekao Avramopulos.
Dodao je da je broj migranata koji su iz Turske stigli u Grčku opao za 97 odsto od marta prošle godine kada su Brisel i Ankara postigli sporazum.
Takođe je dodao da je više od 8.800 Sirijaca iz Turske sada pronašlo svoj dom u Evropi, prenosi AP.
Ipak, Komisija dodaje da je potrebno uložiti "značajne dodatne napore" kako bi se prekinuo zastoj u obradi zahteva za azil i poboljšala procedura u Grčkoj da bi više ljudi moglo da bude vraćeno u Tursku.
Prema sporazumu iz marta 2016. godine, Turska je pristala da zaustavi priliv migranata u Grčku, a da zauzvrat dobije ubržanje pristupnih pregovora sa EU, viznu liberalizaciju za svoje državljane i najmanje tri milijarde evra pomoći za sirijske izbeglice na svojoj teritoriji.
Šidlo: Ostajemo pri svome, nećemo primati izbeglice
Poljska premijerka Beata Šidlo odbacila je mogućnost da bi mogla da promeni politiku poljske vlade da ne prima izbeglice po planu EU i naglasila da uprkos odluci Suda EU Poljska ostaje pri svome, da izbeglice jednostavno uopšte ne prima.
"Mi smo to očekivali i bila sam ubeđena da će pasti takva presuda. Međutim, to nimalo ne menja stav vlade u migracijskoj politici, a mislim i cele Višegradske grupe", rekla je premijerka Šidlo u Krinjici na jugu Poljske gde učestvuje u Ekonomskom forumu.
Rešenost Poljske da ne primi nijednog jedinog izbeglicu, posebno ne muslimanske izbeglice i da solidarnost izrazi drugačije, nije pokolebala ni današnja presuda Suda EU u Luksemburgu kojom je odbačena žalba Slovačke i Mađarske na izbegličke kvote, ni najava evrokomesara za izbeglice Dimitrisa Avramopulosa da će EU tužiti Poljsku, Češku i Mađarsku.
"Mi stalno naglašavamo da mudra i efikasna migracijska politika mora da sadrži pre svega dva elementa: mora da bude bezbedna i mora da bude efikasna u tom smislu da pomaže onima kojima je to zaista potrebno. Čini mi se da se takvo uviđanje već rađa u više zemalja članica EU", rekla je Šidlo.
Poljska premijerka obećala je da će uskoro predstaviti veću i širu pomoć izbeglicama u regionu iz kojeg dolaze, kao i veću materijalni i tehničku solidarnost s evropskim zemljama koje su kao Grčka i Italija prve na udarima migracijskih talasa.
Poljska konzervativna vlada stranke Pravo i Pravda preinačila je odluku prethodne vlade koja se obavezala da po kvotama primi oko 7.000 izbeglica i prestala je potpuno da ih prima, a insistira da će solidarnost izraziti preko humanitarne pomoći izbeglicama na Bliskom istoku, u logorima u Libanu i Jordanu i slanjem policajaca i graničara da pomognu u obezbeđenju granica EU, na primer, na balkanskoj trasi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар