Povratak Tunisa na svetsku turističku mapu

Zbog nasilja koje preti iz susedne Libije, Vlada Tunisa pojačala je mere bezbednosti oko aerodroma, luka i velikih hotelsko-turističkih naselja. Tunis je podigao peščani zid duž polovine pustinjske granice sa Libijom i a šest američkih borbenih helikoptera namenjeno je borbi protiv terorizma. Turisti uprkos svemu dolaze, vole Tunis i dobru uslugu sa, u ovoj sezoni - prepolovljenim cenama.

U Tunisu, koji ima 10 miliona stanovnika, svaki peti živi od turizma. Pretrpeli su "arapsko proleće" i napade na muzej i plažu. Turisti iz celog sveta opet se vraćaju u Tunis gde se ukrštaju afrički, arapski i mediteranski duh. Na odmor su stigli turisti iz Rusije, Kine i Francuske. Grupu francuskih turista sreli smo u Sidi Bu Saidu, gradiću poznatom po specifičnoj arhitekturi, brojnim restoranima i kafićima.

"Stigla sam u Sidi Bu Said pre nekoliko dana gde ostajem dva dana, a posle idem da posetim tunisko ostrvo Đerbu. Ne plašim se, došla sam jer je bezbedno. Boravak u Tunisu iskoristiću da posetim prijateljicu i odem na svadbu. Tako smo se dogovorile. Ona je odavde, a ja sam iz Francuske", kaže turistikinja iz Francuske Patrisia.

Turizam je "srce ekonomije" Tunisa. Za vladu je prioritet da osigura bezbednost ukoliko želi da ekonomiju održi stabilnom. Suočeni sa bezbednosnim izazovima, turistički radnici su prepolovili cene letovanja kako bi privukli strane turiste.  

"Tunis je moja dobra i lepa zemlja. Ja sam iz Sidi Bu Saida. Ovo je zemlja posvećena mladima i sigurnost je na veoma visokom nivou. Nema nikakvih problema, posvećeni smo turizmu", objašnjava meštanin Sidi Bu Saida Samir Rahbi.

Plavo-beli grad Sidi Bu Said je nedaleko od glavnog grada i u njemu su brojne rezidencije stranih diplomata. Ovde radi i poznata Slikarska škola. Duž glavne ulice su osim tradicionalnih radnjica suvenira, lepe kuće i vile sa prozorima i vratima ukrašenim kovanim gvožđem.

Ovaj grad se prvi put pominje u 12. veku i poznat je kako onda, tako i sada kao grad umetnika i boema. Svoju autentičnost je zadržao jer postoji urabanističko pravilo, da sve kuće moraju imati bele zidove a vrata i prozori moraju biti plavi.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом