Južna Koreja bira predsednika, Mun Džae In favorit

Južnokorejci biraju šefa države, a izlaznost je prilično velika, što nagoveštava da su gnevni glasači željni promena posle korupcionaškog skandala zbog kojeg je dosadašnja predsednica Park Geun Hje smenjena i koji je uzdrmao političku i poslovnu elitu. Mun Džae In pobeđuje prema izlaznim anketama.

Nacionalna izborna komisija saopštila je da je izlaznost do 14.00 po lokalnom vremenu bila 59,9 odsto, što je više u poređenju sa 52,6 odsto koliko je stopa izlaznosti iznosila u isto doba izbornog dana na prethodnim predsedničkim izborima održanim 2012. godine, prenosi Rojters.

29953639 Мун Џае-ин води у предизборним анкетама Mun Džae-in vodi u predizbornim anketama

Komisija predviđa da će ukupna izlaznost premašiti 80 odsto, što bi bio najveći odziv birača otkako je predsednik Kim Dae Džung izabran 1997. godine, kada je glasalo 80,7 odsto birača.

Birališta su otvorena u 06.00, a biće zatvorena u 20.00 po lokalnom vremenu, dva sata kasnije nego 2012. godine.

Očekuje se pobeda Mun Dža Ina, liberalnog advokata čija su specijalnost ljudska prava i zagovornika umerene politike prema Severnoj Koreji, javlja Rojters, pozvajući se na izlazne ankete sa birališta.

Mun će, prema predviđanjima, osvojiti 41,4 odsto glasova čime će odneti ubedljivu pobedu nad svojim konzervativnim rivalom, bivšim tužiocem Hong Džon Pjuom koji ima 23,3 odsto glasova, prema izlaznim anketama koje su sprovele tri glavne televizijske mreže, prenosi Rojters.

 

I Rojters ocenjuje da će, ukoliko ne bude nekog značajnog preokreta, za novog predsednika biti izabran liberal Mun – koji poziva na umereni pristup Severnoj Koreji i želi da reformiše moćne konglomerate u porodičnom vlasništvu i da podstakne fiskalne troškove kako bi se otvorila nova radna mesta.

Mun, koji je "za dlaku" izgubio od Park na izborima pre pet godina, kritikovao je dve bivše konzervativne vlade što nisu zaustavile razvoj oružanog programa Severne Koreje, a zalaže se za politiku dijaloga uz istovremeno održavanje pritiska i sankcija kako bi se ohrabrile promene u toj susednoj zemlji.

U poslednjem istraživanju javnog mnjenja koje je objavila agencija "Galup Koreja" nedelju dana pre glasanja, kada je započela predizborna tišina, on je imao 38 odsto podrške, a prvi pratilac mu je bio bivši tehnološki mogul An Čeol Su sa 20 odsto podrške anketiranih.

Munova pobeda pružila bi preko potrebnu stabilnost i poboljšala stanje na tržištu u trenutku kada je izvoz važan za ekonomski oporavak zemlje, ocenjuje britanska agencija.

Današnje glasanje okončaće višemesečni vakuum na vlasti, nakon što je Park smenjena u martu na osnovu optužbi za primanje mita i zloupotrebu vlasti, čime je postala prvi demokratski izabran predsednik Južne Koreje koji je zbačen s vlasti.

Ona se trenutno nalazi u zatvoru jer je suđenje protiv nje u toku, ali negira da je počinila bilo kakav prestup, a danas je odlučila da ne glasa, navode južnokorejski mediji.

U Južnoj Koreji nema drugog kruga predsedničkih izbora – ko u prvom dobije najviše glasova, postaje šef države.

Očekuje se da će pobednik položiti zakletvu u sredu, nakon što Nacionalna izborna komisija objavi zvanične rezultate.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
sreda, 02. april 2025.
12° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom