Škole se ponovo otvaraju u Mosulu posle tri godine okupacije ID

Desetine hiljada dece u iračkom gradovima ostali su bez roditelja i kuće. Najveći deo njih nikada nije išao u školu, jer je poslednje tri godine taj grad bio u rukama Islamske države. Škole se ponovo otvaraju, a deca školskog uzrasta se pripremaju za polaganje testova.

Obrazovanje je ključno u zaustavljanju širenja ideologije Islamske države. Moraju da se se otvaraju škole u kojima će deca učiti da je ideologija Islamske države pogrešna, tvrde irački zvaničnici.

Škole u Mosulu su tokom trogodišnje okupacije Islamske države bile zatvorene. Nastavnici kažu da će obnova obrazovnog sistema, u razorenom Mosulu, predstavljati ogroman zadatak.

Povratak dece u školu je prioritet jer bi se time zaustavilo sektaško nasilje i smanjili siromaštvo i neznanje, kažu predstavnici Ujedinjenih nacija. Od 400 škola, 320 je ponovo otvoreno. Ipak, neka deca i dalje rade, ne idu u školu. Jedan od njih je 12-godišnji Falah koji ima četvoro mlađe braće.

"Nisam išao u školu, jer je Islamska država obučavala decu za borbe i slala ih da se bore. Nijedan od moje braće nije išao u školu", kaže Falah.

Huzaif je bio učenik petog razreda, kada je njegov grad okupirala Islamska država. Novi nastavnici-militanti predavali su matematiku koristeći metke, puške i bombe.

"Kroz predavanja i širenje korisnih ideja, ohrabrujemo učenike da nastave školovanje. Ministarstvo obrazovanja treba da uloži više napora i da pomogne i podrži učenike kako bi zaboravili ranija iskustva i pripremili ih za nova saznanja", ističe nastavnik istorije Vad Hamid.

Nema zvaničnih podataka koliko dece je napustilo školovanje niti koliko dece ima dece. Ipak, škole u istočnom Mosulu rade od januara i do sada je upisano 350.000 učenika. To je više nego pre četiri godine kada ih je bilo upola manje.

Ali, posle škole, mnogi od njih rade, kako bi prehranili porodice. Sakupljaju i recikliraju smeće, prodaju voće ili povrće ili popravljau bicikle i mopede. Tek, da prežive i zarade za hranu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом