среда, 01.03.2017, 13:09 -> 17:58
Извор: РТС
Аутор: Иља Мусулин, дописник РТС из источне Азије
Previranje u Južnoj Koreji
Korupcionaška afera u koju su umešani predsednica Park Gun Hje i najveće preduzeće u državi "Samsung", mogla bi da izazove unutrašnje sukobe u Južnoj Koreji. Zatvorska kazna preti i šefu države i najmoćnijem privredniku u zemlji.
U Južnoj Koreji u toku su složeni događaji, koji bi mogli da ozbiljno uzdrmaju državu. Proces za opoziv predsednice Park Gun Hje odvija se pred Ustavnim sudom u Seuu i primiče se kraju, a protivnici i pristalice osramoćene glave države strasno protestuju, te obećavaju drastične korake u slučaju za njih nepovoljnog ishoda suđenja.
U Seulu i drugim većim gradovima, već mesecima se s vremena na vreme održavaju protesti kojima se traži ostavka ili razrešenje, pa i hapšenje i zatvaranje predsednice Park, a poslednji od njih održan je upravo prošlog vikenda.
Tiražni južnokorejski list Čosun Ilbo sada piše da vođe opozicije koje se nalaze iza tih protesta govore o pokretanju revolucije, u slučaju da Ustavni sud oslobodi predsednicu Park optužbi, dok, sa druge strane, njene pristalice najavljuju milionski miting podrške i prete građanskim ratom ako ona bude razrešena.
Sudijama Ustavnog suda u više navrata je prećeno smrću. Usled toga im je dodeljeno obezbeđenje koje ih štiti 24 sata dnevno, javljaju južnokorejski mediji.
Predsednica Park suspendovana je s funkcije tokom trajanja procesa, a pred Ustavni sud je morala da izađe jer joj je parlament u decembru izglasao nepoverenje, zbog sumnji da je zloupotrebila položaj šefa države tako što je svojoj bliskoj prijateljici Če Sun Sil obezbedila protivpravnu ekonomsku dobit pritiskom na velika južnokorejska preduzeća, i omogućila joj da se meša u rukovođenje zemljom tako što joj je ustupila poverljive državne dokumente.
Ako bi Ustavni sud proglasio predsednicu Park krivom za zloupotrebu položaja i tako je smenio sa funkcije, to bi verovatno automatski značilo i da postoje osnove za tužbu pred krivičnim sudom, što bi dalje moglo da znači da se ona može naći iza rešetaka.
Tmurni oblaci nadvijaju se nad karijerom južnokorejske "princeze"
Najnoviji događaji ukazuju na to da je taj, najcrnji scenario po predsednicu Park sada realna mogućnost, jer je protiv drugih glavnih aktera skandala zbog kojeg joj preti razrešenje upravo podignuta krivična optužnica.
Naime, sudske vlasti u Seulu podnele su optužbu protiv njene prijateljice Če Sun Sil, ali i protiv trenutno najvišeg aktivnog rukovodioca gigantskog konglomerata "Samsung" Li Džej Jonga, koji je takođe umešan u pomenuti skandal.
Predsednica Park jedna je od najistaknutijih figura u južnokorejskoj politici već više decenija. Ona je ćerka diktatora Park Čung Hija, generala koji je vladao Južnom Korejom skoro dve decenije, tokom šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka. Članica političke dinastije Park Gun Hje izabrana je 2013. godine na čelu vladajuće partije Senuri na mandat od pet godina.
Šezdesetogodišnja Če Sun Sil je religijski medijum i vođa domaće hrišćanske, protestantske grupe "Crkva večnog života". Sumnja se da je ona, zahvaljujući višedecenijskom poznanstvu i psihološkom uticaju koji ima na predsednicu Park, uspela da prvu ženu na čelu južnokorejske države ubedi da izvrši pritisak na više velikih domaćih kompanija, poput "Samsunga", da uplate visoke svote novca u fondove humanitarnih organizacija kojima upravlja njena religijska grupa. Ona je pritom od tih privrednih subjekata iznudila i više poklona za svoju ćerku.
Postoji i sumnja da je Če lično došla u posed strogo poverljivih državnih dokumenata, jer je predsednica Park od nje, kao svoje dugogodišnje prijateljice i duhovnog vodiča, tražila savete u upravljanju državom.
U neposrednom okruženju predsednice Park, u njenom kabinetu, kao savetnici su se nalazili i članovi religijske organizacije koju predvodi Če, pa se veruje i da su se ona lično i njena crkva mešali u postavljanje državnih funkcionera i kreiranje ekonomske i vojne politike Južne Koreje.
Južnokorejski mediji pisali su proteklih meseci da je Če sve to uspela da ostvari zahvaljujući tome što je u ranoj mladosti, skupa sa svojim ocem, harizmatičnim religijskim liderom, pomagala predsednici Park da prebrodi krizu u koju je ova pala nakon nasilne pogibije njenih roditelja, čime je Če pridobila njeno poverenje i odanost.
Predsednica Park, tvrde južnokorejski mediji, doživela je nervni slom i dugo patila od anksioznosti, jer su joj oba roditelja ubijena – majka joj je poginula od zalutalog metka 1974. u pokušaju atentata na njenog oca, koji je izvršio severnokorejski agent, dok joj je oca pet godina kasnije usmrtio nezadovoljni pripadnik domaće obaveštajne službe.
Li Džej Jong je potpredsednik "Samsunga", ali s obzirom na to da je njegov otac Li Kun Hi, koji je zvanično šef čitavog konglomerata, onesposobljen da obavlja tu funkciju zbog toga što je 2014. godine pretrpeo srčani udar, četrdesetosmogodišnji Dže Jong je praktično najviši rukovodilac tog južnokorejskog giganta koji ukupno zapošljava oko 490.000 radnika i u svom sastavu, pored postrojenja elektronske i telekomunikacione industrije zahvaljujući kojima je poznat u celom svetu, sadrži i fabrike hemijske i tekstilne industrije, brodogradilišta, banke i preduzeća za prodaju nekretnina.
Smatra se da "Samsung", koji je 1938. godine kao trgovačku firmu osnovao deda Li Džej Jonga, direktno i indirektno generiše čak petinu južnokorejskog bruto domaćeg proizvoda.
Li Džej Jong je optužen za davanje mita, krivotvorenje i proneveru novca, jer se sumnja da je pristao na zahtev Če Sun Sil da uplati iznos u visini od 38 miliona dolara njenim fondacijama i zauzvrat tražio od nje da preko svojih veza u vrhu države omogući spajanje dve kompanije iz "Samsungovog" lanca, čime bi se njegov lični udeo kao akcionara uvećao i on tako stekao najveću moć u odlučivanju o sudbini novonastale kompanije.
Teškoće ima i država i najveći privredni subjekt
Dužnosti suspendovane predsednice Park preuzeo je premijer Hvang Kjo An, pa država u principu funkcioniše, mada je otkazano više međudržavnih susreta i poseta koje je trebalo da ona obavi.
Politički komentatori ocenjuju da zadržavanje glavešine "Samsunga" Li Džej Jonga, koji je smešten iza rešetaka jer je sud u Seulu ocenio da bi mogao da uništi dokaze ili pobegne iz zemlje ako bi mu bila data prilika da se brani sa slobode, na kraći rok neće uticati na redovno, svakodnevno poslovanje tog giganta, ali da će se njegovo odsustvo
osetiti prilikom sastanaka koji se odnose na strategiju i buduća velika ulaganja.
I državni vrh i najveći južnokorejski konglomerat nesumnjivo su pretrpeli veliki pad kada su pitanju poverenje i ugled i u zemlji i inostranstvu usled skandala koji se vrti oko proročice Če Sung Sil.
To nije prva korupcionaška afera u kojoj je umešan šef južnokorejske države. Ne tako davno, 2009. godine, bivši predsednik Ro Mu Hjun izvršio je samoubistvo kada je, po isteku mandata, njemu i njegovoj najbližoj porodici pripretila zatvorska kazna zbog afere o primanju mita od krupnih kapitalista.
Mada je skandal vezan za uticaj Če Sun Sil na predsednicu Park i njen kabinet ponovo ukazao na problem korupcije na najvišem državnom nivou i postavio nova, teška pitanja o tajnim odnosima države i krupnog kapitala u Južnoj Koreji, mora se reći i da su tamošnji istražni organi hrabro i bez oklevanja sproveli istragu i pred lice pravde izveli i nju i Li Džej Jonga, sina najbogatijeg čoveka u zemlji, koji i sam poseduje toliko lično bogatstvo da zauzima treće mesto na Forbsovoj listi pedeset najimućnih građana Južne Koreje.
Vrhunac neizvesnosti
Odluka Ustavnog suda u procesu protiv predsednice Park se očekuje u narednih desetak dana, i dok zemlju potresaju protesti, uglavnom upereni protiv nje i njene partije, raste zabrinutost u vezi sa reakcijom javnosti i političkih subjekata na tu presudu, zbog agresivnih izjava sa obe strane političkog raskola.
Takođe, komentatori u Južnoj Koreji strahuju i povodom toka kampanje vanrednih predsedničkih izbora u slučaju da predsednica Park bude opozvana i kakve bi posledice taj prelazni period mogao da ima na ekonomiju i odnose sa Severnom Korejom.
Pojedini političari spas od sukoba i nestabilnosti vide u političkoj nagodbi u kojoj bi predsednica Park sama podnela ostavku, a zauzvrat dobila garanciju da neće biti krivično gonjenja.
Drugi, međutim, sumnjaju u iskrenost i održivost takvog obećanja, pa neizvesnost južno od 38. paralele na Korejskom poluostrvu nastavlja da raste.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар