петак, 27.01.2017, 12:04 -> 22:14
Извор: Бета
U Aušvicu venci, na letu iz Tel Aviva minut ćutanja za žrtve Holokausta
Preživele žrtve holokausta položile su danas cveće uza Zid smrti u nekadašnjem logoru smrti Aušvic-Birkenau koji su nemački nacisti podigli u okupiranoj Poljskoj i tako počeli svečano obeležavanje Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta.
Tome se pridružila i poljska avio kompanija LOT minutom ćutanja jutros na letu iz Tel Aviva u Varšavu.
Na današnji dan, 27. januara 1945. godine, vojnici Crvene armije oslobodili su Aušvic, najveće stratište Jevreja, a u borbama za spasavanje života poslednjih preživelih, oko 7.000 iscrpljenih i bolesnih logoraša, život je izgubio 231 sovjetski vojnik.
"Sećam se da su ušli u dečiju baraku neki vojnici u drugačijim uniformama sa crvenom zvezdom na kapi. Mi, deca, sedeli smo preplašeno. Atmosfera straha brzo je nestala jer smo dobili od njih jelo. Ukus kriške hleba namazane margarinom i šolju vruće kafe sa mlekom pamtiću do kraja života", rekla je za poljsku televiziju TVN24 Lidija Maksimovič.
Državni Muzej logora Aušvic-Birkenau, koji se od 1947. godine stara o konzerviranju i očuvanju celog logorskog kompleksa u stanju u kom su ga zatekli crvenoarmejci pre 72 godine kako ne bi zamro nemi krik "Ne ponovilo se" iz ruševina gasnih komora, otvorio je na 72. godišnjicu izložbu "Arheologija" i javnosti prvi put predstavio zbirku ličnih predmeta žrtava holokausta iz arheoloških istraživanja na logorskom terenu 1967. godine.
Glavna državna ceremonija, uz učešće poljske premijerke Beate Šidlo i stranih državnih delegacija i zvaničnika, počinje popodne pored ruševina gasnih komora, a završava tradicionalno Kadišem, jevrejskom molitvom za mrtve.
Poljski nacionalni avioprevoznik LOT uključio se ove godine u saradnji sa mladima iz fondacije "Iz dubina" u odavanje pošte žrtvama holokausta, kada je jutros na letu iz Tel Aviva za Varšavu pilot obavestio putnike da su današnji dan UN proglasile za Dan sećanja na žrtve holokausta i zatim zamolio za minut ćutanja.
Putnici su takođe na sedištima našli kopije knjige "Pravedni", u kojoj su predstavljeni Poljaci, pravedni među narodima sveta, koji su tu počasnu titulu dobili od izraelskog instituta Jad Vašem pošto su tokom Drugog svetskog rata u okupiranoj Poljskoj, gde su nacisti za bilo kakvu pomoć Jevrejima naređivali smrtnu kaznu, našli u sebi dovoljno čovečnosti i hrabrosti da spasavaju njihove živote.
"Pravedni među narodima sveta bili su tihi junaci rata, svetla i čovečnosti. Mnogi od njih bili su katolički monasi ili obični hrišćani. Dužni smo da pamtimo njihova svedočanstva i inspirisani njihovom hrabrošću gradimo svet sa više tolerancije, bezbedan i slobodan", rekao je za portal Virtuelna Poljska Kšištof Olendski, direktor instituta koji je izdao knjigu.
Nacisti su u okupiranoj Poljskoj otvorili logor blizu mesta Ošvjenćim, na nemačkom Aušvic, 1940. godine, prvobitno da bi u njemu držali Poljake, ali on je ubrzo postao centralno mesto za likvidaciju Jevreja i najveće jevrejsko stratište sa monstruoznim industrijskim sistemom ubijanja u gasnim komorama.
U logoru Aušvic, proširenom u kompleks Aušvic-Birkenau, stradalo je, prema podacima Državnog muzeja Aušvic-Birkenau, najmanje 1,1 miliona ljudi, mahom poljskih i evropskih Jevreja, ali i Sinta i Roma, Poljaka, zarobljenih vojnika sovjetske Crvene armije i pripadnika drugih evropskih naroda.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар