уторак, 17.01.2017, 13:01 -> 14:28
Извор: РТС
Аутор: Иља Мусулин, дописник РТС-а из источне Азије
Tajvanci rekli "zbogom" nuklearnoj energiji
Tajvanski parlament je doneo odluku o reviziji zakona koja treba da omogući prestanak korišćenja nuklearne energije do 2025. godine, što je motivisano strahom od posledica sličnih onima u Fukušimi. Put ka potpunom odricanju od nuklearne energije će, međutim, biti veoma težak, što pokazuju i primeri suseda koji nastavljaju da se njome koriste.
Tajvanski parlament, u kojem većinu ima vladajuća Demokratsko-progresivna partija (DPP), prošle nedelje je odobrio izmene Zakona o snabdevanju električnom strujom. Njima se predviđaju mere za stimulisanje rada privatnog sektora radi povećanja proizvodnje struje iz obnovljivih izvora i potpunog odricanja od korišćenja nuklearne energije, javljaju istočnoazijski mediji.
Tim amandmanima, privatnim kompanijama je dato pravo da struju koju su proizvele iz obnovljivih izvora direktno prodaju stanovništvu, a ne državnoj elektroprivredi, kako je to bio slučaj do sada.
Pacifičko ostrvo sa nešto više od 23 miliona stanovnika će prestati sa korišćenjem nuklearne energije 2025. godine, kada bi i poslednjem od šest reaktora koji se sada koriste trebalo da istekne rok upotrebe.
Tajvan je prvi politički entitet na Azijskom kontinentu koji se u potpunosti odriče nuklearne energije.
Ta odluka znači da nuklearna centrala "Lungmen", čija je izgradnja bila privremeno zaustavljena 2014. zbog velikih narodnih protesta i kritika u vezi sa nizom grešaka u projektovanju i izgradnji – nikada neće biti dovršena.
Odluka tajvanskih vlasti motivisana je strahom od mračnog scenarija koji je 2011. viđen u japanskoj prefekturi Fukušima. Propraćena je sa odobravanjem i olakšanjem, pogotovo građana prestonice Tajpeja, sa obzirom na to da se dve nuklearne centrale nalaze na samo tridesetak kilometara od njega.
Takođe, Tajvanci smatraju da je njihovo ostrvo, koje je slično Japanu, izloženo velikom broju jakih zemljotresa, isuviše malo da bi ijedan njegov deo mogao da ostane bezbedan po zdravlje u slučaju eventualnog izlivanja radijacije.
U matici Kini, međutim, nastavlja se izgradnja 20 novih nuklearnih reaktora, od kojih se očekuju da će stanovništvu i privredi obezbediti stabilno snabdevanje strujom i tako omogućiti održavanje visoke stope ekonomskog rasta, i doprineti ublažavanju izuzetno teškog problema atmosferskog zagađenja, čiji su glavni uzrok termoelektrane na ugalj i korišćenje tog fosilnog goriva u domaćinstvima.
I u susednom Japanu, vladajuća koalicija sa premijerom Šinzo Abeom na čelu, zalaže se za postepeno vraćanje u funkciju većeg broja reaktora, koji su u godinama nakon nesreće u prefekturi Fukušima strogo testirani i čija je bezbednost unapređena, jer to nalaže ekonomska realnost, odnosno potreba da se jeftinijom strujom stimuliše posustala privreda i da se smanji veliki trošak za uvoz uglja i prirodnog gasa. Taj trošak je nastao usled zatvaranja nuklearnih reaktora nakon katastrofe u Fukušimi, i prouzrokovao deficit u spoljnoj trgovini.
Težak put ka potpunom odricanju od nuklearne energije
Na Tajvanu postoje tri funkcionalne nuklearne centrale – dve na krajnjem severu i jedna na krajnjem jugu. One, sa svojih šest reaktora, generišu između 16 i 19 odsto ukupne količine proizvedene struje.
U ovom trenutku, Tajvan između 75 i 78 odsto svojih energetskih potreba ispunjava korišćenjem uglja i prirodnog gasa, dok se samo četiri procenta električne struje proizvodi korišćenjem snage vetra i drugih obnovljivih izvora energije.
Ipak, tajvanska vlada planira da liberalizacijom energetskog tržišta, osetnim povećanjem ulaganja u tehnologije za eksploataciju energije vetra i sunca, i kupovinama prirodnog gasa, do 2025. godine u potpunosti odmeni nuklearnu energiju, bez povećanja udela termoelektrana u proizvodnji struje, ne samo zbog toga što one nisu ekološki čiste, već i zato što Tajvan skoro polovinu uglja koji se u njima koristi kao gorivo mora da uvozi iz matice Kine.
Odricanje od korišćenja nuklearne energije jedno je od programskih opredeljenja i obećanja koje je nova predsednica Caj Ingven istakla pred svojom strankom DPP, tokom izborne kampanje prošle godine.
Kritičari izmene zakona tvrde da liberalizacija tržišta električne energije koju taj zakon predviđa neće dovoljno doprineti rastu snabdevanja iz obnovljivih izvora, jer njegove odredbe čine distribuciju struje proizvedene iz tih izvora preskupom, zbog toga što od privatnih učesnika u tržišnoj utakmici traže da obavezno u rezervi drže veće količine neiskorišćene energije.
To, tvrde oni, pogoduje Tajvanskoj elektroprivredi, velikom državnom sistemu, koji je jedini sposoban da nastavi poslovanje uz držanje većih zaliha energije.
Takođe ostaju i pitanja velikog troška za uklanjanje goriva i postrojenja u nuklearnim centralama i toga kako će biti nadoknađen ogromni gubitak nastao prekidom gradnje nove nuklearke sa dva reaktora "Lungmen", na kojoj se radi još od 1999. godine i u koju je uloženo više od 10 milijardi dolara, a da pritom njen (dovršeni i testirani) prvi reaktor nikada nije pušten u komercijalnu upotrebu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар