Peking: Američko dizanje tenzija ne pogoduje glatkom rešenju pitanja drona

Ministarstvo odbrane Kine saopštilo je da je u kontaktu sa SAD u vezi sa vraćanjem podvodnog drona kojeg je brod kineske mornarice uzeo iz Južnog kineskog mora, ali da američko dizanje tenzija oko ovog pitanja ne pogoduje njegovom "glatkom" rešenju.

Rojters prenosi da je kinesko ministarstvo navelo i se protivi američkom obaveštajnom radu i vojnim istraživanjima u kineskim vodama, kao i da će Kina ostati na oprezu u vezi s obaveštajnim radom SAD i preuzeti neophodne korake.

Kina i SAD koriste vojne kanale da adekvatno reše pitanje američkog podvodnog drona koji je kineska mornarica zaplenila u Južnom kineskom moru, saopštile su ranije danas kineske vlasti, dok kineski državni list izražava očekivanje da će to pitanje biti glatko rešeno. 

Ratni brod kineske mornarice zaplenio je podvodni dron koji je američki okeanografski brod spustio u međunarodne vode Južnog kineskog mora, zbog čega su SAD uputile zvanični demarš Kini uz zahtev za vraćanje podvodnog drona, javio je juče Rojters, pozivajući se na neimenovanog zvaničnika američkog Ministarstva odbrane.

"Razume se da Kina i SAD koriste vojne kanale kako bi adekvatno rešile to pitanje", navodi se u kratkom saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Kine dostavljenom britanskoj agenciji, bez daljih detalja.

List Global tajms navodi da je kineski ratni brod otkrio "neidentifikovanu opremu" i proverava je radi plovidbene bezbednosti.

Neimenovani kineski izvor rekao je tom listu da su SAD Kini već poslale zahtev za povraćaj opreme i da i jedna i druga strana održavaju mirnu komunikaciju i veruju da će ovo pitanje biti glatko rešeno.

U međuvremenu, neimenovani američki zvaničnik rekao je da je "podvodno vozilo bez ljudske posade u skladu sa zakonima vršilo vojna istraživanja u vodama Južnog kineskog mora", i dodao da je na dronu bilo "jasno obaveštenje na engleskom jeziku da ga ne treba vaditi iz vode - da je imovina SAD".

Portparol Pentagona Džef Dejvis izjavio je da Pentagon ozbiljno shvata zaplenu svog drona.

"To je naše, jasno je obeleženo kao naše i želeli bismo da nam se to vrati. I ne bismo voleli da se tako nešto ponovi", istakao je on.

Incident, prvi ovakve prirode u novijoj istoriji, dogodio se severozapadno od zaliva Subik, koji se nalazi na zapadnoj obali filipinskog ostrva Luzon, baš u trenutku kada se brod američke mornarice "Boudič", za koji američki zvaničnik navodi da služi za okeanografska istraživanja, spremao da na površinu izvuče podvodno vozilo bez ljudske posade.

Rojters zaključuje da će zaplena drona pojačati zabrinutost zbog većeg kineskog vojnog prisustva i agresivnog stava u spornim vodama Južnog kineskog mora, koji uključuju militarizaciju vojnih ispostava.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 25. март 2025.
14° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса