Nakon ekshumacije ponovo sahranjeni Leh i Marija Kačinjski

Predsednik Poljske Leh Kačinjski i njegova supruga Marija ponovo su sahranjeni u Krakovu, nakon ekshumacije i petodnevne ponovne obdukcije u kraljevskom zamku Vavel. Leh i Marija Kačinjski su poginuli 10. aprila 2010. godine u padu aviona u Smolensku, na zapadu Rusije.

Sahrani su uz porodicu, ćerku jedinicu predsedničkog para Martu Kačinjski i brata blizanca pokojnog predsednika, lidera vladajućih poljskih konzervativaca Jaroslava Kačinjskog, prisustvovali i predsednik Poljske Andžej Duda, premijerka Beata Šidlo i ministri njene vlade.

Kovčezi sa posmrtnim ostacima položeni su u novi sarkofag od belog mermera, pošto je stari oštećen prilikom ekshumacije 14. novembra, a potom u kriptu blizu grobova poljskih kraljeva i uz vojne počasti.

"Katedrala u Vavelu, u kojoj se nalaze grobnice poljskih kraljeva i narodnih junaka, knjiga je istorije naše domovine, često dramatične i zato nije moglo da tragedija iz Smolenska ne bude zapisana na ovom mestu. Poginuli su predsednik i njegova supruga. Poginuli su lideri javnog života", rekao je na bogosluženju pred sahranu kardinal Stanjislav Điviš.

Ekshumacija posmrtnih ostataka Leha i Marije Kačinjski prva je od ukupno 83 koje planira da do kraja naredne godine obavi nova istraga te avionske nesreće koja, kako u teoriji zavere veruju Jaroslav Kačinjski i ministar odbrane Antoni Maćerevič, a takođe mnogi simpatizeri poljskih konzervativaca, nije bila nesreća, već ruski atentat na poljskog predsednika po naređenju Kremlja, a uz pomoć prethodne poljske vlade i sadašnjeg predsednika Evropskog saveta Donalda Tuska da se sakriju dokazi za to.

Uprkos protivljenju porodica 17 žrtava, poljsko tužilaštvo je odlučilo da sada međunarodni tim patologa i forenzičara obavi ponovnu obdukciju 83 žrtve, svih od ukupno 96 članova visoke državne delegacije i članova posade aviona koji nisu prilikom sahrane kremirani.

Nova obdukcija tela Leha i Marije Kačinjski pokazala je smrtonosne povrede tipične za takvu avionsku nesreću i udar aviona o tlo, a nije našla dokaze koje istraga traži da je avion eksplodirao, javio je nezvanično poljski radio RMF FM.

Predstoji detaljna analiza uzoraka koje su forenzičari uzeli, premda su poljski stručnjaci upozorili da ni ako bi se našli hemijske i eksplozivne materije u tragovima, to ne bi značilo potvrdu teorije zavere da je avion namerno oboren, jer je aerodrom u Smolensku na koji se "tupoljev" Kačinjskog srušio vojni i tlo je zagađeno ostacima municije i raznim hemijskim materijama.

Prema zvaničnoj ruskoj i poljskoj istrazi, avion se srušio u pokušaju pilota da slete po gustoj magli, na slabo opremljen vojni aerodrom u Smolensku, uprkos upozorenju ruskih kontrolora da su vremenski uslovi za sletanje nemogući, zato što su žurili da predsednik Kačinjski i visoka državna i vojna delegacija ne zakasne na važnu komemoraciju poljskim vojnim zarobljenicima, oficirima, hiljadama žrtava masakra u Katinskoj šumi koje je po naređenju Kremlja u proleće 1940. godine streljala sovjetska tajna služba NKVD.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом