Džuda: Bez promena u američkoj politici prema Balkanu

Britanski analitičar Tim Džuda smatra da pobeda Donalda Trampa na presedničkim izborima u SAD neće doneti bitne promene u američkoj politici prema Balkanu.

"Amerikanci zadnjih godina na području nekadašnje Jugoslavije takoreći nisu bili ni prisutni, daleko najveću ulogu nosila je Nemačka a to se neće promeniti ni ubuduće uprkos povećanom uticaju Rusije koji se u zadnje vreme oseća u nekim državama tog prostora," ocenio je Tim Džuda, prenosi slovenački portal Siol.

Džejms Ker-Lindzi, stručnak sa Londonske škole ekonomije, koji je kao i Džuda dobar poznavalac Balkana, kaže za ovaj poral da je jasno da Moskva želi da poveća svoj uticaj u jugoistočnoj Europi, "pri čemu do sada nije bila tako uspešna kako se obično misli"

Uticaj Moskve u regionu, po njegovim rečima, je zapravo vrlo ograničen, pa i u Srbiji i srpskom entitetu u BiH, uprkos njihovoj ponekad proruskoj retorici.

To je zato što Rusija ne nudi "kredibilnu alternativu za ekonomski procvat tih država", koji one očekuju od EU i zapada, objašnjava britanski analitičar.

Slovenački portal dodaje i da analitičari smatraju da će se američka politika prema regionu koordinirati s EU pri čemu će najznačajnije biti koja osoba će u novoj administraciji biti zadužena za spoljnu politiku i odnose s Evropom.

Kako se navodi, Tramp o regionu jugoistočne Europe ne zna mnogo pa će ta pitanja verojatno prepustiti nekome drugome ko će se time baviti.

I dok u Sloveniji postoje pritajene nade da će joj koristiti to što je buduća američka prva dama Melanija Tramp rođena u toj zemlji, u Srbiji se nadaju da će lobistički uticaj ostvariti preko Rudija Đulijanija, tvrdi portal.

Nekadašnji gradonačelnik Njujorka, trenutno jedan od ključnih savetnika u Trampovom tranzicionom timu, u Srbiji se smatra "ličim prijateljem" premijera Aleksandra Vučića, kojeg je posetio 2012. u okviru njegove predizborne kampanje, navodi slovenački portal u analizi.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом