субота, 01.10.2016, 22:17 -> 22:27
Извор: Бета
Ponovo pogođena bolnica u Alepu, žestoka borba za svaki metar
Najveća bolnica u pobunjeničkom delu grada Alepa bombardovana je po drugi put ove nedelje, dok sirijski režim i njegov ruski saveznik nastavljaju vojnu ofanzivu da zauzmu čitav grad, drugi po veličini u Siriji.
Dok je medicinska situacija već katastrofalna u pobunjeničkim četvrtima Alepa, dva bureta sa eksplozivom su bačena iz vazduha na najveću bolnicu pobunjeničkog dela grada u subotu ujutru, saopštilo je Sirijsko-američko lekarsko društvo (SAMS).
"Postoje i podaci o upotrebi jedne kasetne bombe", rekao je Adham Salul, funkcioner te nevladine organizacije sa sedištem u Sjedinjenim Američkim Državama, koje upravlja bolnicom.
Sirijska opservatorija za ljudska prava (OSDH) je prijavila jednu žrtvu u tom napadu.
Dopisnik AFP je na licu mesta video krv na krevetima, razbacanu medicinsku opremu i razbijene prozore. Jedan lekar u toj bolnici javio je da je popodne bačeno još jedno bure s eksplozivom zbog čega je medicinsko osoblje sve pacijente premestilo u drugu zgradu.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je osudio "gnusni napad na bolnicu u Alepu" i rekao da je to "ratni zločin".
Samo šest bolničlkih zgrada i dalje radi u pobunjeničkim četvrtima Alepa, saopštila je SAMS.
Prema rečima zvaničnika vodovoda u pobunjeničkom delu Alepa, veći deo grada je danas popodne ostao bez vode zbog oštećenja elektro-mreže i nemogućnosti tehničara da je poprave zbog bombardovanja.
OSDH je potvrdio da od petka traju intenzivne borbe pobunjenika i režimskih snaga, uz podršku ruskog bombardovanja železničke stanice u blizini linije razdvajanja.
Od početka 22. septembra ta vojna kampanja je režimu omogućila da smanji oblast pod kontrolom pobunjenika u centralnom i severnom delu Alepa, uz bombardovanje i granatiranje u kojem je poginulo više desetina civila, i uz masovno uništavanje.
Diplomatski napori još ne daju rezultate
Podeljen još od 2012. godine na zapadni sektor pod kontrolom vlasti i ostale četvrti u rukama pobunjenika, Alep je postao glavni front sirijskog rata, u kojem je poginulo više od 300.000 ljudi za pet godina.
Oko 250.000 ljudi, od čega 100.000 dece, živi u istočnim delovima grada pod opsadom režima, i doživljava, prema UN, "najgoru humanitarnu katastrofu koju je Sirija videla ikada do sada".
Diplomatski napori da se ponovo uspostavi prekid vatre u Siriji izgleda da su potpuno "zaglavili", uz rastuću napetost između Sjedinjenih Država koje podržavaju pobunjenike, i Rusije, saveznice Damaska.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da je došlo do noćnog telefonskog razgovora šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova i njegovog američkog kolege Džona Kerija.
Od početka vojne ofanzive na Alep, u bombardovanju sirijske vlasti i njenog ruskog saveznika poginulo je najmanje 220 ljudi, kaže OSDH.
Organizacija Lekari bez granica (MSF) pozvala je Damask i Moskvu da zaustave "krvoproliće".
Zapad je optužio Rusiju i sirijski režim da civilno područje napadaju antibunkerskim, zapaljivim i kasetnim bombama, obično namenjenim za vojne ciljeve.
Moskva je odbacila optužbe za "ratne zločine" i potvrdila da će nastaviti kampanju podrške režimu, koju je počela pre godinu dana.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар