ponedeljak, 22.08.2016, 22:45 -> 23:47
Izvor: RTS
Zabrana za burkini, odbrana evropskih vrednosti ili kraj tolerancije
Namera nekih evropskih zemalja da zabrane kupanje tradicionalnim muslimanskama u burkiniju, kupaćem kostimu koji izgleda kao gnjuračko odelo, otvara pitanje da li je to odbrana evropskih vrednosti i da li u te vrednosti spada i tolerancija. Jesmo li zbog radikalnih islamista svakog muslimana počeli da posmatramo kao radikalnog, ako svoj identitet ne potisne.
Od svih žena na plaži, najviše pogleda privlači ona u burkiniju. Osuda ide i dalje od pogleda. Za nastavnicu veronauke Lejlu Alomerović zabrana izbora u čemu će plivati prevršila je meru.
Lejla Alomerović koja je i direktorka Udruženja "Gajret" smatra takav postpuk vrlo ponižavajućim. Meni niko ne može da zabrani da odem na izolovanu žensku plažu i da li ću obući burkini, ističe Alomerovićeva.
Sa plaža u Francuskoj burkini se proteruje kao simbol islamskog ekstremizma, objašnjavaju tamošnji zvaničnici.
Policija ne može nikoga da natera da napusti plažu, ali može da kazni. Po 38 evra za burkini kostim platilo je desetak muslimanki.
Zabrana je ipak više od letovanja skupljeg za 38 evra dnevno. A burkini se ne razlikuje mnogo od ronilačkog odela. Uvođenjem plažnog reda, Francuska iskušava svoju toleranciju. A to je vrednost kojom se Evropa ponosi.
Sociolog Slobodan Cvejić pita se šta ako bi takvo odelo bilo u modi ili ukoliko se neko pokriva na plaži, jer mu je koža osetljiva na sunce. "Ukoliko se tome ne pristupi diferencirano, neće se afirmisati vrednosti tolerancije nego vrednosti pritiska i diskriminacije koje će otežati integraciju određenih društvenih grupa", napominje Cvejić.
U vreme debate o zabrani burkinija u Italiji, imam iz Firence na svoj Fejsbuk profil postavio je fotografiju opatica na plaži. Za Lejlu Alomerović to je dokaz dvostrukih standarda.
"To je potpuno isto pitanje. Opaticama nećemo dozvoliti da izlaze iz samostana, ni muslimankama da izlaze iz svojih kuća i neće biti korisne društvenu zajednicu. To je van svake pameti", smatra Alomerovićeva.
Van pameti je da o terorističkom napadu u Nici na britanskoj televiziji izveštava novinarka u hidžabu. Taj komentar jednog kolumniste, izazvao je buru u Velikoj Britaniji. U Nemačkoj, polemiku je pokrenula Angela Merkel koja veruje da se žene sa burkom teže integrišu. Zabrane tome ne pomažu, uveren je Cvejić.
Slobodan Cvejić objašnjava da je to pokušaj da se na tom simbolu agresivno afirmišu principi sloboda i jednakosti žena. "Te principe ravnopravnosti treba afirmisati, ali postoje suptilniji načini za to, a to je proces koji traje", dodaje Cvejić.
Burkini pitanje na jesen će malo ko postavljati. Ali pitanje integracije i tolerancije je vansezonsko.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 18
Pošalji komentarSudar evropskih, i.....
......."arapskih" - vrednosti! Sacuvaj me Boze - takvih vrednosti, i jednih i drugih!
Reciprocitet
Kada u islamskim zemljama dozvole da se i mi ponasamo kao kod kuce, mozemo razgovarati.
Pasoš za primer!
Sačuvao sam svoj prvi gastarbajterski pasoš iz 1973.,a na poslednjoj stranici pod tačkom 10 piše:"Za vreme boravka u inostranstvu jugoslovenski džavljanin je dužan pridržavati se propisa zemlje u kojoj boravi".
Pravila
Ako si dosao u moju kucu, postuj je... Ili odlazi tamo gde ti nece smetati koje mi je boje kuhinja!!!
@ dr Top
Ako im smeta nek letuju u burkiniju u Saudijskoj Arabiji ili Dubajiu.
bliski istok
da budemo iskreni, evropljeni ne mogu isto da obuku, da piju, da setaju kako oni zele u saudiskoj arabiji ili drugim zemljama bliskog istoka. ako nekome nesto ne pase, ne mora da poseti tu drzavu. svaka drzava ima svoje suverno pravo da uvede zakoni i zabrane.
U kuci
Prilikom obavljanja svog posla ponekad ulazim i u muslimanske kuce. Tada izujem obucu iako mi nije drago da to cinim. Prilagodim se ponasanju koje toj kuci dolikuje.
Medjutim drzava (Njemacka) nije vise samo kuca evropljana, hriscana, nego je i njihova kuca. Dali vecina ima pravo da diktira kako ce se svi ponasati u zajednickoj kuci?
Dali nekome mozemo uskratiti kupanje u moru zato sto ne moze da se skine. Te zene se osjecaju kao kad bi nama uveli da sve plaze i kupalista budu nudisticke; zabrana kupacih kostima. Koliko nas bi moralo platiti 38 eura, jer smo mimo propisa dosli u kupacim gacicama?
Običaji
Čuj ove poredi časne sestre koje su se obavezale na takav život svojom voljom i svakodnevne muslimanke koje od svojih muževa koji se boje da ih neće neki drugi muškarac možda pogledati moraju pokrivati celo telo, to nije religijski simbol, to je simbol inferiornosti žena u islamskom svetu i stvarno je čudno kako feministkinje sada ne dižu glas protiv diskriminacije tih žena, ali znaju da prave haos po hrišćanskim crkvama dok u džamiju ni nos da promole!
Muslimani bi trebali da poštuju zemlje u koje dolaze, a ne da nameću svoje zahteve i običaje. Hrišćani u njihovim zemljama se kriju, a kamoli da smeju ispoljavat svoju religioznost na bilo kakav način, e to vam je licemerje i dupli standard.
Integeacija ne uspeva. Niti ce ikad uspeti
Kome se ne svidja hriscanska Evropa neka se seli tamo gde Evrope nema.
nije pitanje tolerancije
Ne može da bude pitanje tolerancije nego kulturne razlike. Ako u arapskim i muslimanskim zemljama nije dozvoljeno da poljubiš svoju ženu na ulici ili kao kazne seku ruke, ne možemo mi ovde da pričamo o toleranciji. Svaka zemlja i teritorija ima pravo da odredi kako većina stanovništva hoće da živi tu. Pa ako je Francuzima to Ok da se šetaju goli a ne obučeni, onda to tako mora da se prihvati, isto toliko kao što mora da se prihvati da na drugim mestima nije dozvoljeno da se svučete goli. Nema rasprave i nema polemisanja, a još manje neke priče o toleranciji. Nema ovo veze sa tolerancijom