sreda, 08.06.2016, 23:00 -> 23:13
Izvor: RTS
Demokratija na turski način
Bura u Evropskom parlamentu zbog turskog zakona koji predviđa oduzimanje imuniteta poslanicima u slučaju krivičnog gonjenja. Dok predsednik Erdogan to naziva istorijskim zakonom, prokurdske stranke to vide kao put za proterivanje opozicije iz parlamenta. Evropski zvaničnici zabrinuti su za stanje turske demokratije.
Predsednik Redžep Tajip Erdogan potpisao je zakon o oduzimanju imuniteta poslanicima pod sudskom istragom. Bez imuniteta bi moglo da ostane 138 članova, od kojih je gotovo polovina prokurdskih poslanika. Opozicija smatra da je u pitanju manevar vlade da ukloni nepoželjne poslanike. Na meti su, kažu, prokurdski lideri, protiv kojih se vodi krivični postupak.
"Zakon je protivustavan. Oduzeto nam je pravo na žalbu. To vodi ka diktatorskom režimu i zato nećemo pristati na suđenja koja Erdogan priželjkuje", kaže Selahatin Demirtaš, lider Narodne demokratske partije.
Erdogan, pak, optužuje prokurdsku Narodnu demokratsku partiju, treću po jačini u parlamentu, da je političko krilo ekstremista koji su pokrenuli ustanak na jugoistoku Turske, mahom naseljenom Kurdima, koji traje tri decenije. Sporni zakon izazvao je oštre reakcije evropskih lidera, pa se o njemu raspravljalo i u Evropskom parlamentu u Strazburu.
"Obezbedili smo finansijsku podršku Turskoj za zbrinjavanje izbeglica, ali to nije blanko ček. Postoje ozbiljni problemi koji ugrožavaju fundamentalne slobode i vladavinu zakona u Turskoj. Evropska komisija je izuzetno zabrinuta zbog odluke turskog parlamenta da ukine imunitet velikom broju poslanika", kaže Johanes Han, evropski komesar za susedsku politiku i proširenje.
"To je tako pogrešno u ovom trenutku, ne zato što političari treba da budu pošteđeni krivičnog gonjenja, već zato što je to protiv svih demokratskih principa i s namerom da se ućutkaju oponenti zbog svoji političkih stavova", kaže Kati Piri, klub Socijaldemokrata u Evropskom parlamentu.
Dok evropski zvaničnici upozoravaju da će sporni zakon još više podeliti tursko društvo, oponenti turskog predsednika smatraju da je to deo Erdoganove strategije da ojača vladajuću Stranku pravde i razvoja i konsoliduje podršku u parlamentu, kako bi uspostavio izvršni predsednički sistem.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 4
Pošalji komentar