ponedeljak, 16.05.2016, 22:45 -> 23:44
Izvor: RTS, Vol Strit Žurnal, RT
Gadafijev sefe, otvori se!
Baš u vreme kad Libija pati zbog teških ekonomskih problema, zlatnici i srebrnjaci vredni 184 miliona dolara zaključani su u sefu u istočnom gradu Bejda. Problem je što lokalni zvaničnici nemaju šifru da ga otvore, a suprotstavljena islamistička frakcija u Tripoliju ima, ali ne želi da je da neprijatelju.
Pad cene nafte slomio je Libiju, zemlju bogatu crnim zlatom. Zemlja se pritom suočava i sa problemom političke prirode: dve rivalske vlade koje pokušavaju da se izbore i međusobno, ali i sa džihadistima Islamske države.

Novčići u čast 10-godišnjice Gadafijeve vladavine
Zlatni i srebrni novčići iskovani su 1979. godine u znak sećanja na 10-godišnjicu Gadafijevog dolaska na vlast.
Jedna strana kovanice prikazuje tvrđavu sagrađenu u italijanskom kolonijalnom periodu u južnom gradu Sabi gde je Gadafi održao svoj prvi govor i najavio vlast nad zemljom.
Druga strana prikazuje bistu diktatora koji nosi pukovničku kapu vojnu uniformu.
Velika Socijalistička Narodna Libijska Arapska Džamahirija je ugravirano na zlatnim i srebrnim kovanicama teškim 16 i 28 grama.
Od kad je 2011. godine ubijen višedecenijski vladar Muamer Gadafi, Libija se bukvalno nalazi u rascepu između dve frakcije na suprotnim krajevima zemlje. Obe frakcije za sebe kažu da one odnose nadmoć u zemlji.
Dominantno islamistička frakcija, proklamovana posle izbora 2014. godine, nalazi se u Tripoliju. S druge strane, međunarodno priznata vlada stacionirana je u istočnom gradu Tobruku.
Proizvodnja nafte trenutno je manja od četvrtine od 1,6 miliona barela na dan, koliko se proizvodilo u Libiji tokom vladavine Muamera el Gadafija.
Ovi finansijski problemi doneli su katastrofalno smanjenje gotovinskog novca. A u istočnom gradu Bejdi je zarobljeno 184 miliona dolara, nedostupnih vlastima.
Ali el Hibri, guverner centralne banke u istočnoj Libiji, rekao je za Vol Strit Žurnal da je razmišljao čak i o tome da otopi zlatne i srebrne novčiće kako bi obezbedio toliko potreban novac.
Ipak, guverner i dalje pred sobom ima težak zadatak: da otvori sef, za koji šifru ima druga vlada u Tripoliju, surovi neprijatelj vlastima u istočnom delu zemlje.
Međutim, oni ne žele da kažu koja je šifra jer se plaše da će novac da završi u finansiranju milicija.

S druge strane, guverner banke u Bejdi ima plan kako da dođe do novčića: unajmio je stručnjake za otvaranje sefova, koji veruju da mogu da "otpečate" skoro pedeset godina stari sef.
Kaled, jedan od stručnjaka, kaže da je glavni zadatak probiti zaštitni zid, što će uraditi bušenjem rupe od 50 centimetara. Dalje, kroz taj svojevrsni prolaz moći će da dođu do vrata zaštićena petocifrenim kodom.
U drugom koraku nastupa Kaledov partner, bravar koji će pokušati da razbije kod "specijalnim tehnikama", kao u holivudskom blokbasteru.
I ako bude u uspeo u svojoj nameri da otvori sef, guverneru banke na putu stoji lokalno stanovništvo koje instistira da "skriveno blago" pripadne građanima Bejde.
"Ne verujemo vlastima kad je reč o zlatu", kaže 43-godišnji medicinski tehničar Valed el Hasi, koji ne uspeva da skupi platu još od novembra. "Plašimo se da će sve da ukradu", priča El Hasi.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 12
Pošalji komentarizvozna šansa Srbije...
Teška situacija u kojoj se Libija nalazi posle svrgavanja Gadafija je svima dobro poznata, ali da ovoliku muku muče oko sefova, zlata i novca je prosto neverovatno. Eto velike izvozne šanse za Srbiju, ako ništa drugo, makar imamo pregršt eksperata i bivših ministara, koji ne bi imali nikakav problem da očas posla reše sudbinu zaključanih zlatnika, pa čak i da im daju savet kako i gde uložiti i umnožiti novac pre nego nestane bez traga, kako i šta sve privatizovati, naravno ništa ne bi išlo bez debelih i masnih provizija, razume se.
To ce SAD odmah da otkupi
Za dolare koje stampaju koliko im treba.
uvek pali
sezame otvori se
@Bar da je sa ženama osnovao fondaciju!
U tom slučaju danas niko ne bi pisao o ovoj temi. Sef verovatno ne bi ni bio zanimljiv.
Zlatno doba,
na Gadafijski nacin!-Bar da je sa zenama osnovao fondaciju!
Ko bi još radio kad ima tolike zlatnike?
I dok proizvodnja nafte stalno opada i trenutno je manja od četvrtine, oni se otimaju oko 184 miliona, što je relativno malo za njihove ogromne potrebe! Svetskim bankarima je draže da ih i dalje zavađaju oko tog sefa, nego da im vrate njihove milijarde koje su decenijama uložene na "sigurne" račune! I za njih se traže "šifre"!
esss
A sto u Švici Gadafi ima još par milijardi evra, a Švajcarci naravno ćute i koriste taj novac?
Blago
Blago Libijcima..... a sta li je sa novcima na racunima? Ko li je to obio?
Bogata Libija
Ligija je imala pre intervencije NATO-a preko 300 Miljardi Dolara u inostranim Bankama. Gde je sada to blago?
Nema problema
Saljemo mi u pomoc nase pink pantere i bice fik i gotovo.