Читај ми!

Spremni za borbu protiv krize

Novi italijanski premijer Mario Monti zvanično je preuzeo dužnost i prestavio sastav novog, tehnokratskog, kabineta. Pokretanje ekonomskog rasta i vraćanje poverenja ulagača i tržišta biće glavni zadatak nove tehnokratske vlade.

Pošto je dobio podršku najjačih političkih partija, Mario Monti i njegova tehnokratska vlada položili su zakletvu.

Novi italijanski premijer prihvatio je i mesto ministra ekonomije, jer namerava da sprovede, mere zbog kojih će se, kako kaže, žrtvovati cela zemlja, da bi podstakao privredni rast i ojačao finansije.

"Odsustvo političara u vladi samo može da pomogne i neće biti prepreka uspostavljanju solidnih odnosa vlade sa parlamentom i strankama", istakao je Monti.

Prema njegovim rečima time će biti izbegnute nesuglasice. Italijanski premijer dodao je da je siguran da će u ovim složenim vremenima nova vlada uspeti uveriti tržišta u sposobnost takve vlade

Na funkciju ministra ekonomskog razvoja i infrastrukture Monti je postavio generalnog direktora banke "Intesa" Sanpaolo Korada Paseru. Šef diplomatije je dosadašnji italijanski ambasador u Sjedinjenim Državama Đulio Terci di Santagata.

Ostala ministarska mesta uglavnom su podeljena proverenim tehnokratama: novi šef diplomatije je bivši ambasador Đulio Terci di Sant'Agata, ministarstvo odbrane je povereno admiralu Đampaolu di Paolu, dok će ministarka unutrašnjih poslova biti Ana Marija Kanćelijeri.

Monti je protekla dva dana imao sastanke sa vodećim političarima u Italiji, pokušavajući da obezbedi podršku za mere štednje koje će morati da sprovede njegova vlada.

Profesor ekonomije Đuzepe Raguza napominje da je ovakav sastav vlade najpribližniji ministarskom timu snova.

"To su sve veliki profesionalci, stručnjaci u raznim oblastima, akademici, ali i vrlo uticajni predstavnici privatnog biznisa", kaže Raguza.

Nova vlada moraće da dobije podršku u italijanskom parlamentu. Novi premijer je već pokazao odlučnost da sprovede neophodne reforme, ali je i stavio do znanja da namerava da ostane na premijerskoj funkciji do redovnih izbora 2013. godine.

Mandatar je sada pod pritiskom da uveri velike igrače na tržištu da će Italija uspeti da izbegne bankrot koji bi dodatno uzdrmao zemlje evrozone i svetsku ekonomiju gurnuo u još jednu recesiju.

Italija ima javni dug koji iznosi 120 odsto bruto nacionalnog proizvoda, odnosno 1.900 milijardi evra. Dobar deo tog duga uskoro  stiže na naplatu, a samo sledeće godine moraće da bude refinansirano 300 milijardi evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње