четвртак, 31.03.2016, 23:15 -> 23:26
Извор: РТС
Nova dimenzija terorističkih napada
Uprkos krvoproliću u Briselu i u Parizu, broj terorističkih napada u Evropi manji je nego poslednjih decenija dvadesetog veka. Međutim, čini se da je osećaj opasnosti od terorizma porastao.
Ubistvo civila, pažnja javnosti i strah – tu matricu teroristi ne menjaju. Međutim, napadi ID u Parizu i briselska drama osećaju ugroženosti u Evropi dali su, čini se, novu dimenziju.
"Briselski aerodrom je bio simbolička meta koja je trebalo da udari na slobodu kretanja. Ako bi se uporedilo sa napadom u Parizu, kada je to bio napad na naš način života – zato što su napadnuti fudbalski stadion, koncertna dvorana, kafići – to je u simboličkom smislu udar na projektovano zajedništvo Evrope", kaže novinar Nedeljnika Veljko Miladinović.
Ali gotovo svaka evropska država imala je poslednjih decenija dvadesetog veka svoju terorističku organizaciju.
Italijanske Crvene brigade i nemačka Frakcija crvene armije uglavnom su ubijali bankare i industrijalce. Političke mete IRE i baskijske ETE bile su nedvosmilene. Samo 1979. Stari kontinent knjiži čak 800 napada. Da li nas je ekstremni islamski terorizam učinio ranjivijim ili se metod terorističkog obračuna promenio?
"Globalizacijom, umrežavanjem sveta, promenom ili povećanjem dosega terorista, danas teroristima ništa ne predstavlja 5, 10, 15 hiljada kilometara. Došli su u posed mnogo jačih oruđa i oružja. Postoje pretpostavke da mogu doći u posed malog nuklearnog oružja", objašnjava profesor dr Miroslav Hadžić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Spoljno-politički komentator Politike Boško Jakšić objašnjava da video-snimci sa javnim pogubljenima imaju svrhu da seju strah i upozoravaju neprijatelje šta će se dogoditi.
"Radi se o ozbiljnoj i razrađenoj taktici koja se oslanja i na društvene mreže. ID je mnogo opasnija od svih terorističkih organizacija", kaže Jakšić.
Teritorija i gotovo 10 miliona stanovnika tzv. Islamski kalifat razlikuju od Al Kaide.
"Učestalost terorizma u Evorpi nagoveštavaju novu dopunsku taktiku Islamske države. Oni neće odustati od toga da se i dalje bore po Iraku i Siriji ali će intenzivirati terorističke akte po Evropi", dodaje Jakšić.
Širenju straha ne doprinose samo mediji – već i predsednici država – smatraju stručnjaci.
Tako se legitimizuje pravo za zapadne intervencije, a verskom indoktrinacijom opravdava nasilje prema nemuslimanima. Žrtve su uvek građani.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар