среда, 18.09.2013, 10:59 -> 18:49
Sirija, čiji je sarin?
Damask uzvraća udarac. Rusima predati dokazi prema kojima su napad 21. avgusta, navodno, izveli ustanici. UN tumače svoj izveštaj. Eksplozija na granici Sirije i Turske, najmanje sedam mrtvih.
Sirijske vlasti, koje se već nedeljama nalaze pod velikim pritiskom Zapada zbog napada hemijskim oružjem 21. avgusta, predstavile su svoju verziju događaja, optužujući ustanike za napad sarinom, u kojem su ubijene stotine ljudi.
Sadržaj dokumenta koje je Damask predao zameniku šefa ruske diplomatije Sergeju Rjapkovu još nije obelodanjen, a Moskva je najavila da će pažljivo proučiti "sirijski materijal", koji navodno ukazuje na umešanost ustanika u napad sarinom.
Sirijski protivargumenti predstavljeni su svega 48 sati pošto je tim istražitelja UN objavio izveštaj o napadu hemijskim oružjem i koji je i dalje predmet ozbiljnih analiza.
U tom dokumentu se ni na jednom mestu ne navodi ko je odgovoran za napad 21. avgusta, iako istražitelji tvrde suprotno - da se pažljivim proučavanjem dokaza može doći do nedvosmislenog zaključka.
Diplomate u UN navode da su istražitelji naveli tačnu putanju projektila sa sarinom, te da svi dokazi navode da su rakete ispaljene iz okoline planine Kasijun, gde se nalazi Asadova predsednička palata, baza Republikanske garde i elitna 4. divizija sirijske vojske.
Rjapkov je u poseti Damasku kako bi predstavio sirijskom režimu rezultate dogovora između Moskve i Vašingtona, koji je postignut u Ženevi tokom vikenda, čiji je cilj da se uništi sirijsko hemijsko oružje.
On je rekao da je Mualemu ukazao na potrebu da sirijska strana brzo i tačno iznese detalje o arsenalu svog hemijskog naoružanja Organizaciji za zabranu hemijskog naoružanja, što je prvi korak dogovora postignutog u Ženevi.
Rusko-američki sporazum ima za cilj da suzbije vojnu pretnju Amerike i drugih zapadnih sila Siriji kao odmazdu za hemijski napad, za koji zapadne zemlje optužuju Asadov režim. Šef tima istražitelja UN Ake Selstrom ranije je rekao da će biti teško, ali ne i nemoguće, pronaći i uništiti sirijsko hemijsko naoružanje.
Selstrom smatra da mir mnogo više zavisi od toga da li će Asadov režim i opozicija biti voljni da pregovaraju.
U međuvremenu, američki državni sekretar Džon Keri izjavio je da će SAD pažljivo nadgledati svaki korak u ostvarivanju plana o uklanjanju hemijskog oružja u Siriji, pri čemu će i dalje držati sirijski režim pod kredibilnom vojnom pretnjom.
Istovremeno, na granici Sirije i Turske eksplodirao je automobil-bomba i to nedaleko od kontrolnog punkta koji drže pobunjenici - islamisti.
U napadu je ubijeno najmanje sedam, a ranjeno dvadesetak osoba, ali niko još nije preuzeo odgovornost za napad.
Spektar mogućih počinilaca je prilično širok, od Asadovih pristalica do rivalskih grupa među ustanicima, jer se u poslednje vreme rasplamsavaju sukobi između radikalnih islamista i umerenih snaga.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар