Читај ми!

"Epl" izrabljuje radnike u Kini?

Otkriveno da radnici u "Eplovim" fabrikama u Kini rade u nehumanim uslovima, za minimalne plate i sa opasnim toksinima. Demonstranti ispred "Eplove" poslovne zgrade u Kaliforniji traže "etički ajfon".

Samo nekoliko nedelja pošto je svet obišla priča o tome kako je nedavno preminuli prvi čovek Epla Stiv Džobs, objasnio Baraku Obami zašto nije realno da se poslovi američkih kompanija iz Kine vrate u Ameriku, usledio je neočekivani obrt.

Posle tvrdnji da su kineski radnici spremni da rade koliko treba, čak i da spavaju u fabričkom krugu, sada se pokazuje i druga strana medalje.

Otkriveno je da pola miliona kineskih radnika u "Eplovim" fabrikama u Šenženu u provinciji Guangdong radi prekovremeno, više od 60 sati nedeljno, za minimalne plate.

Rukovodioci ih tretiraju neljudski, a u trećini postrojenja koriste se opasni toksini u proizvodnji, koji izazivaju ozbiljna neurološka oštećenja.

Ispred zgrade kompanije u Kaliforniji, demonstranti traže takozvani "etički ajfon".

"Ovde smo jer ne možemo da podnesemo istinu o uslovima u kojima su nastali eplovi uređaji. Radnici zaslužuju dobru platu i bezbedne uslove rada", "Ljudi moraju da budu svesni šta se događa, a investitori možda više neće hteti da ulažu u Epl"', kažu demonstranti.

Kompanija obećava najviše standarde rada i njihov stalni nadzor. U toku je nezavisna istraga uslova u kineskim fabrikama.

"Želimo da eliminišemo dokaze tipa 'rekla - kazala', kakvih je mnogo. Zato ćemo načiniti prvi statistički izveštaj o poslovanju u Eplovim fabrikama u Kini", kaže Oret Van Herden iz Udruženja za poštovanje rada.

U međuvremenu je kineska kompanija "Provju tehnolodži" pokušala da zabrani prodaju "ajpeda" u Šangaju, jer je, kako tvrdi, upravo ona vlasnik imena te robne marke, koju je "Epl" na sumnjivi način kupio 2009. godine.

Zabrana prodaje nije uspela, pa je kineska firma podnela tužbu sudu u Kaliforniji.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње