Кад нам реке врате дуг

Реке у ужичком крају повукле су се у корита, земљиште око њих се осушило али су остали ружни трагови немара. У крају који је познат по туризму и природним лепотама слике река, посебно Ђетиње у целом току поред Ужица сведочи о нашем односу према природи.

Река Ђетиња низводно од Ужица, дрвеће и шибље окићено пластичним кесама - призор као после катаклизме. Река Сушица покупила је дивље депоније у чајетинском крају, а уз њу се и десетине потока сјурило у Ђетињу, носећи са собом све оно што се уместо у депоније и контејнере одлаже у потоке.

Таква слика је и Злакуси, туристичком и еколошком селу, где о чишћењу сеоских потока, простора око реке, магистрале и пруге, где често заврше кесе из возова и аутомобила, већ седам година брину волонтери са свих страна света, окупљени у еколошком кампу.

За ових седам година, из села је, како сведочи Саша Дрндаревић, изнето 6-7 хиљада врећа смећа, запремине 70-80 литара и шест, седам трактора крупног отпада:

"Да нисмо ту огромну количину смећа изнели из села, катастрофа би била много већа."

Пред наслагама смећа у Ђетињи овог пута и они су немоћни. Град Ужице, који је међу првима у Србији основао еко-фонд 90-их година прошлог века, уз чишћење већих а дивљих депонија на речним обалама, покушава да проблем реши контејнерима у насељима узводно од града.

"Ми смо поставили неколико кошева по 5 кубика где се скупља отпад који није у централним деловима месних заједница, али је на ободима тих предела", каже Дуња Ђенић, "и на тај начин покушавамо да минимализујемо количине отпада. У наредном периоду добићемо и неких
десетак контејнера мање запремине како бисмо повећали број места на којима може да се одлаже отпад."

Ни контејнери ни упозорења често не помажу, навика - где год нађеш згодно место, посебно у потоку, баци смеће, пластично најчешће је и ствар васпитања, свести, нарави и културе, свега оног што исплива после поплаве када реке све то врате у насеља.

Што се казни тиче, комунална полиција може да реагује, али само ако види оног који баца смећ тамо где му није место или по пријави, а то се готово и не дешава. Док то не буде обавеза а брига за околину важна, реке ће бити овакве.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. јануар 2025.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње