Србија и ММФ: Нема везе без обавезе

Када је договорен, нови аранжман Србије и ММФ-а готово да је звучао као "летња шема". Потписан у јулу 2018, испреговаран као саветодавни, пре Србије у овакав однос са Фондом ушла је само једна егзотична економија – Сејшели. Годину дана касније, јасно је – са ММФ-ом нема везе без обавезе.

"Нема, али то смо знали унапред", оцењује Иван Николић, сарадник Економског института. Додаје да су резултати добри па се стиче утисак да нема никаквих проблема.

Саша Ранђеловић, ванредни професор Економског факултета упозорава да би "евентулано непоштовање споразума послало негативан сигнал међународним финансијским тржишима и инвеститорима у погледу кредибилитета економске политике у Србији, што би могло да има негатиовне финансијске последице по услове задуживања земље".

А најновији списак обавеза које ће Србија морати да испуни до краја године исписан је на 117 страница и јавно је доступан на сајту Фонда.

"По члану 4. статута, Фонд има право увида у стање економије сваке земље чланице, а поготово земље са којом има аранжман. Ми смо у обавези да све информације доставимо Фонду на увид", каже Иван Николић.

Након што скенира економску ситуацију, ММФ прави списак препорука.

Тендер за "Ласту" и "Петрохемију"

Тако Србија до децембра мора да приватизује Комерцијалну банку. Тендер је већ расписан. Како незванично сазнаје РТС, рок за достављање необавезујућих понуда истиче следеће недеље. А ко је заинтересован за Комерцијалну банку сазнаћемо 10. септембра, за када је заказано отварајуће необавезујућих понуда.

Касни се са тендером за "Петрохемију", али и за "Ласту", која ће такође морати да се приватизује. И компанија "Тоза Марковић", која је у власништву "Србијагаса", биће на распродаји.

"У неким сегментима су констатовани одређени помаци у погледу приватизације или реструктурирања, а то су 'РТБ Бор', 'Железара', 'Галеника'... Али постоји и даље релативно значајан портфолио предузећа, која можда тренутно нису толико проблематична, али која у случају неког значајнијег поремећаја или стреса, могу поново да представљају извор нестабилности, или финасијски ризик по буџет", сматра Ранђеловић.

Један од тих ризика представља и Електропривреда Србије (ЕПС). А када је о поскупљењу струје реч, ММФ је сугерисао српским властима да цена треба да порасте најмање онолико колико је порасла инфлација. То је нешто више два одсто.

Званичници Владе су у меморандуму са Фондом навели да ће до краја августа, заједно са Светском банком, завршити анализу о томе када и колико ће струја поскупети.

Киловат најјефтинији, идаци за струју највећи

"Заиста је цена за домаћинство у Србији јефтинија него у окружењу, пре свега него у земљама ЕУ. Али, с друге стране су и примања, односно стандард становништва, врло ниски па кад упоредимо та два сегмента долазимо до овог социјалног аргумента који је врло јак и са којим наступа влада", истиче Иван Николић.

А аргумент који за преговарачким столом користе српски државни званичници је да, упркос томе што је киловат за домаћинство у Србији међу најјефтинијима у региону, у укупним расходима домаћинства, издатак за струју чини више од пет одсто, што је европски рекорд.

"То је делимично и последица цене електричне енергије. Оваква цена електричне енергије ствара један вид подстицаја домаћинствима да се у већој мери ослањају на струју у смислу потреба за грејањем, топлом водом. Ако погледате у другим земљама, домаћинства се углавном греју на централне системе, гас и слично. Код нас је значајније учешће домаћинстава који грејање остварују путем уређаја на електрични погон", приметио је Ранђеловић.

Формуле за поскупљење струје и раст пензија

Незванично, Фонд инсистира да се усвоји нека врста формуле по којој ће се поскупљење струје трајно везати за инфлацију. Као и да се одреди тачан датум у години када нови ценовник ступа на снагу.

Када је о формулама реч, извештај ММФ-а открива како ће се повећавати пензије. На 50 одсто инфлације додаваће се 50 одсто раста зарада. То значи да ће, ако цене у једној години, на пример, порасту за два, а плате за шест одсто, пензионери моћи да се надају повећању од четири одсто.

"То је формула која је постојала и раније. Од ње се одустало само у оном тренутку када смо редуковали пензије како бисмо испунили фискалне критерујуме, уравнотежили сва иступања која смо имали у јавним финансијама. Како је то сада завршено враћамо се на формулу коју смо имали. Да се усклађујемо пола са растом потрошачких цена, пола са растом зарада", подсећа Николић.

Наводи се и да ће примена такозване швајцарске формуле почети у првој половини следеће године. Остало је још да се тачно прецизира ког датума у години пензионери могу да се надају повишици. Пре кризе 2008. године, пензије су се, на пример, повећавале два пута годишње: у априлу и октобру.

Таква промена би представљала позитивну измену у односу на досадашњу праксу, сматра Саша Ранђеловић. У последњих пар година, ми имамо политику дискреционмог повећања пензија, сходно стању у буџету или политичким циклусима, додаје.

"Готово све евроспке земље имају неку врсту правила како ће се пензије сваке године повећавати. У великом броју земаља је то швајцарска формула, али готово да не можете наћи уређену европску земљу где се пензије повећавају дискреционо, на бази утисака или политичких циклуса", наводи Ранђеловић.

Буџет импресиван, одлив мозгова депресиван

У овом извештају ММФ скенира и економску ситуацију у Србији. Па се тако наводи да је велики напредак направљен када је реч о буџету, а смањење удела ненаплативих кредита описује се као импресивно.

"Као што сте видели, похвале су на све стране за монетарну и фисклану политику, за владу генерално. Наравно, ту постоје отворена питања на који начин подићи структрурне факторе који би требало да убрзају раст наше економије, јер то није на задовољавајућем ниовоу. Фонд цени да би већ од наредне године требало да подигнемо раст на четири одсто, што би било врло задовољавајуће", каже Николић.

Ипак, ММФ упозорава да је у првом тромесечју ове године дошло до успоравања привредне активности због смањења производње у сектору енергетике.

"ЕПС је имао проблема у пословању, нека друга јавна предузећа, такође. Тако да извештај ММФ-а указује на спољне и унутрашње ризике. И значајан фокус ставља на питање струкутрних реформи", закључује Ранђеловић.

Из извештаја се види се да је Србија земља у коју страни инвеститори радо долазе, али и да становништво одавде све чешће одлази. Зато по први пут у свом извештају ММФ сугерише влади да донесе пакет мера којим ће зауставити одлив мозгова.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње