Смањује се број банака у Србији – повлачи се и Сосијете женерал?

Бурно је у српском банкарству последњих година. За десет година број банака смањен је са 35 на садашњих 28. Стручњаци кажу и то је превише за земљу величине Србије и да ће бити још продаја и спајања.

Да је Комерцијална банка на продају давно је објавио један од њених власника – држава. Спекулише се и да новог власника, не само у Србији, већ у целом региону тражи Сосијете женерал банка. Већ се повукла из Хрватске, а недавно је преузела велики део квалитетних кредита из портфолија Алфа банке коју је купила Аик банка. 

Из Сосијете женерал банке наводе да "у складу са пословном политиком Сосијете женерал групе – Сосијете женерал Србија не коментаришу гласине на тржишту".

Технолошки напредак и економска кретања у свету условила су промену власничких структура банака, кажу у Народној банци. За стицање Сосијете женерал банке званично им нико није поднео захтев.

"Акционари банке доносе одлуке о продаји, при том свака промена власништва у банкама која омогућава пет одсто и више гласачких права, подлеже обавези прибављања претходне сагласности Народне банке Србије. Те промене дозвољене су под одређеним условима а гледа се економска оправданост и последице које могу имати на стабилност финансијског тржишта", наводи се у саопштењу Народне банке Србије.

У највећој банци на нашем тржишту о продаји, кажу, не размишљају.

"Банкарски сектор, бар што се регулативе тиче, је више од 70 одсто страних банака, ми смо практично у Европској унији што се прописа тиче, а такође још имамо и стриктне прописе Народне банке Србије. Моје мишљење је да у сваком случају треба очувати банкарски сектор онакав какав јесте – добар и здрав", наводи Драгиња Ђурић из банке Интеза.

Италијански банкари кажу да је 28 банака за земљу величине Србије превише. Они имају 540 али 10 пута више становника и што је још важније имају 34 пута већи бруто домаћи производ.

"Није лако бити међународна банка у малој земљи осим ако сте банка број један на том тржишту. Постоји тренд да велике банке напуштају мање земље. То се већ дешавало у Словенији, Албанији... Не ради се о томе да земља има проблем, то је просто реакција на величину тржишта и зато ће и у Србији доћи до укрупњавања банкарског сектор", наводи Игнасио Жакото из Интеза Санпаоло групе.

Србија је европским банкама и даље привлачно тржиште. Док се у Европи износ кредита изједначио са вредношћу бруто домаћег производа, у Србији је, кажу, тек на 45 одсто БДП-а што значи да се наредних година може очекивати раст кредитне активности код нас.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње