ЕПС у 100 најуспешнијих компанија југоисточне Европе

Девет предузећа из Србије налази се међу 100 најуспешнијих компанија југоисточне Европе по укупним приходима и нето профиту, на новој ранг листи за 2016. годину коју десету годину узастопно прави регионални пословни портал "Seenews".

Најбоље рангирана српска фирма је ЈП Електропривреда Србије, која се са 19. позиције у 2015. години попела на завидно седмо место, потиснувши иза себе хрватску Ину, која је пала са претходног шестог на осмо место, према подацима из публикације " "Top100 companies South East Europe" достављене Танјугу.

Нафтна индустрија Србије (НИС) заузела је позицију број 15, док је крагујевачки произвођач аутомобила "Фијат Крајслер Аутомобили Србија" на 26. месту, а трговински ланац "Меркатор С" на 39.

Домаћи телекомуникациони гигант, Телеком Србија, налази се на 57. месту, али је занимљиво да се на листи десет најпрофитабилнијих компанија у региону југоисточне Европе ова компанија налази на 4. месту са стопом поврата од 16,19 одсто.

Предузеће ЕПС Дистибуција остварило је спектакуларан скок од 37 места, "прелетевши" са 96. позиције из 2015. године на 59. место на новој ранг листи.

ЕПС Дистрибуција и њена матична компанија Електропривреда Србије се налазе на челу посебне ранг листе "Топ 10 најдинамичнијих компанија у 2017. години", на којој, како примећује "Seenews" доминира Румунија са седам учесника, али да су све медаље узеле фирме из Србије".

Наиме, злато и сребро су отишли електроенергетском оператеру ЕПС Дистрибуцији и Електропривреди Србије, док је приватна логистичка група Нелт узела бронзу, наводи се у обимног публикацији, штампаној на 86 страна.

Како се прецизира, ЕПС Дистрибуција је забележила 64-процентни раст прихода у 2016. на годишњем нивоу, док је Електропривреда остварила раст од 54 одсто, захваљујући реструктурирању пословања, које се спроводи на основу трогодишњег плана који је Влада Србије усвојила 2015. године како би побољшала ефикасност енергетског сектора у земљи.

Трогодишњи план укључује побољшање наплате рачуна, смањење техничких и комерцијалних губитака, подизање регулисане тарифе и обарање оперативних трошкова кроз повећану ефикасност, оптимизацију понуде енергетског микса и смањење броја запослених, додаје се даље.

"ЕПС Дистрибуција је тако ограничила губитке у преносној и дистрибутивној мрежи електричне енергије на 12,96 процената укупне производње прошле године са 14,02 одсто 2015. године, што је резултирало уштедом од више од 6,5 милиона евра", констатује "Seenews".

Електропривреда Србије је, са своје стране, остварила раст од 2,5 одсто у производњи електричне енергије у 2016. години, док је производња угља у рудама ЕПС-а порасла за 2,0 процента. 

"Нелт" је такође импресионирао с повећањем прихода од 50 посто, због чега је та компанија први пут ове године уврштена на ранг листу Топ100, заузевши 69. позицију.

Испред "Нелта" се на 63. месту нашао трговински ланац "Делез Србија", који је такође напредовао за пет позиција у односу на претходну годину, а листу српских представника закључује ЈП "Србијагас", који је склизнуо на 71. место.

У овогодишњем издању "Топ 100 компанија Југоисточне Европе", аутори такође наводе да је према, писању Фајненшел Тајмса из августа ове године, Србија на првом је месту у свету по директним страним гринфилд инвестицијама.

"Србија је већину инвеститора привукла као извозна платформа, пре него као тржиште само по себи", цитира "Seenews" чланак британског листа.

Додаје такође да је број страних инвеститора у Србији, према подацима државе, прошле године порастао на 77 са 57 из 2015, и да је 53 одсто инвеститора из сектора производње електронских компоненти, ауто-делова, некретнина и текстила.

"Кинеска компанија Меи Та најавила је инвестицију од 60 милиона евра у изградњу једне фабрике у близини Београда, уз финансијску подршку српске владе, а други секторски играчи, попут Текласа, ИГ Бауерхин-а, Мекафора, Делфи пакарда, Јазакија такође су најавили инвестиционе пројекте у земљи", пише у публикацији.

Такође се наводи да аутомобилска индустрија у Југоисточној Европи бележи процват због нижих трошкова производње и пријатељске инвестиционе климе, и да је производња ауто-делова један од најбрже растућих сектора у региону који је атрактиван страним инвеститорима.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове