Матићева: Долазак "Алибабе" велика шанса за Србију

Државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић каже за РТС да је за долазак у Србију заинтересована кинеска интернет компанија "Алибаба", али и још једна компанија из Кине. Битан услов за развој, пре свега логистике, јесте добра железничка инфраструктура, напомиње Матићева.

Татјана Матић, гостујући у Дневнику РТС-а, рекла је да је заинтересованост највеће кинеске интернет продавнице "Алибаба" да отвори логистички центар у Србији велика шанса за нашу земљу.

"Ово је јединствена прилика за Србију не само да у сарадњи са највећом интернет компанијом развије један логистички центар и буде главна тачка у Европи, већ и да развијемо дигиталне платформе", каже Матићева.

У Србији борави Национална комисија за реформе и развој Кине, а јуче су са представницима Министарства трговине, туризма и телекомуникација имали скуп "Информатички пут свиле за информациону повезаност".

"Усаглашено је да се ради на четири приоритетне области, а то су електронска трговина, логистика, размена тржишних информација, онлајн туризам и паметни градови. 'Алибаба' може да буде партнер Србије у три области, како неком јавном предузећу, тако и приватним компанијама", напомиње Матићева. 

Каже да је поред "Алибабе" и друга велика кинеска компанија заинтересована за сарадњу са српским фирмама.

"Битан услов за даљи развој ових области, пре свега логистике, јесте добра железничка инфраструктура и наша железничка инфраструктура иде у правцу развоја, ради се на реализацији пруге Београд–Будимпешта", истиче Матићева.

Напомиње да је посета државне и привредне делегације Кине веома значајна.

"Национална комисија за реформу развоја Републике Кине доноси све стратешке одлуке у Кини, координирају рад својих министарстава и посета је значајна и са тог аспекта", каже Матићева.

Са представницима кинеске делегације, како је рекла, договорено је да се формирају четири радне групе.

"Да се формира база пројеката, међународна индустријска алијанса, пилот економска зона, а Кинези су већ делегирали један град, док ће у Србији то вероватно партнер бити Ниш", објашњава Татјана Матић.   

Додаје да је спољна размена са Кином 590 милиона долара, а да је доживела и пораст од 20 одсто.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње