Представници ЕУ: Србија спремна за преговоре о јавним набавкама

Шеф сектора за европске интеграције у делегацији Европске уније у Србији Радица Нусдорфер рекла је данас да је Србија технички спремна да у преговорима о приступању ЕУ отвори поглавље 5, о јавним набавкама, и да се извештај о напретку у тој области очекује следећег месеца.

"То ће бити тешко поглавље, очекује нас много посла", казала је Нусдорферова на конференцији у Београду о јачању одговорности и контроле у јавним набавка коју је организовала Управа за јавне набавке и Програм за развој УН.

Она је додала да треба побољшати конкурентност, транспарентност и спровођење закона на свим нивоима како би била успешнија борба против корупције.

Шеф Канцеларије Светске банке Тони Верхејен сматра да су професионализам и етика веома важни у спровођену поступака јавних набавки.

"Свако улагање у унапређење јавних набавки показало се вишеструко корисним и до сада је 3.000 људи обучено и добило сертификат о стручности за вођење набавки", казао је Верхејен.

Директор Управе за јавне набавке Предраг Јовановић рекао је да је систем јавних набавки у Србији значајно унапређен и да се сада само три одсто набавки обавља преговорима, за разлику од пре неколико година када је 50 одсто уговора склапано договором.

"Смањено је и просечно време трајања поступка, прошле године је било потребно 77 дана а ове 61 дан за реализацију поступка, а опао је и број поништених уговора. У последње две године успешно окончане набавке су са 86 порасле на 90 одсто", казао је Јовановић.

Јовановић је додао да је сада потребно више пратити реализацију уговора о набавкама и контролисати да ли се за дати новац даје најбоља роба или услуга.

"Циљ је да се достигне добра пракса ЕУ и да се за новац грађана добије најбоља вредност", казао је Јовановић и додао да се годишње из буџета државе и локалних самоуправа издваја три милијарде евра за јавне набавке.

Председница Републичке комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки Хана Хукић рекла је да је прошле године било 1.910 притужби, а ове до сада 1.200 и да је у просеку око 60 одсто било оправдано.

"Неправилности су углавном исте, а то су непрецизни услови конкурса, дискриминаторски критеријуми и незнање", каже Хукић.

Члан Савета Државне ревизорске институције (ДРИ) Гордана Тишма сматра да се у Србији не придаје довољно значаја интерној ревизији као контролном механизму и у јавним набавкама.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње