понедељак, 03.04.2017, 14:59 -> 15:31
Извор: Танјуг
Рама: У Црној Гори се осећам као у Албанији
Посета албанског премијера Едија Раме Црној Гори снажна је потврда добросуседских односа две земље, оценио је црногорски премијер Душко Марковић, док је његов албански колега рекао да се у Црној Гори осећа као у Албанији.
На заједничкој конференцији за новинаре након састанка, Марковић је саопштио да ће владе две земље радити на унапређењу сарадње и најавио одржавање заједничке седнице двеју влада у Скадру у октобру.
Премијер Марковић je захвалио на подршци Албаније кад је реч о евроатлантском путу Црне Горе, пренела је РТЦГ.
Оценио је и да Црна Гора и Албанија морају да јачају економску и спољнотрговинску сарадњу. Марковић сматра и да има простора за сарадњу у сектору енергетике, саобраћаја и туризма.
"Констатовали смо веома добру сарадњу албанских националних партија са актуелном влашћу", саопштио је Марковић.
Албански премијер је рекао да најављена заједничка седница влада двеју земаља представља нови циклус односа између Црне Горе и Албаније.
Рама, за кога црногорски медији преносе да се у међународним круговима сматра лидером Албанаца ма где живели, коментарисао је и чињеницу да косовски парламент готово две године одбија да потврди уговор о демаркацији са Црном Гором.
Документ је потписан 2015. године у Бечу. Приштинска опозиција, међутим, не жели да подржи изгласавање јер сматрају да губе око осам хиљада хектара земље.
"Као трећа страна која нема превеликих веза, могу да кажем да сам захвалан црногорској страни за допринос решавању овог питања, уз наду да ће то бити решено на начин на који то приличи", дипломатски је одговорио Рама.
Марковић каже да то не може и неће пореметити односе Црне Горе и Косова.
"Ради се о стварању политичких услова у Приштини... Црна Гора не тражи посебне услове и чак смо спремни да попустимо", рекао је он.
Иначе, демаркација је један од услова да Косово добије визну либерализацију са ЕУ.
"Радујем се што ће Црна Гора бити у НАТО-у"
Што се тиче црногорског чланства у НАТО-у, Рама каже да се радује што ће Црна Гора бити 29. чланица.
Протокол о приступању сада треба да потпише амерички председник Доналд Трамп, јер га је претходно изгласао амерички Сенат, али и да га потврди Горњи дом шпанског парламента.
Потом ће улазак у НАТО потврдити Скупштина Црне Горе.
Марковића не забрињава то што је НВО Алтернатива најавила протест за 8. април испред парламента.
"То доживљавам као легитимно испољавање става у односу опредељење Црне Горе да буде чланица НАТО-а. Те протесте смо већ видели, па не знам што им то опет треба", навео је Марковић.
Ни Раму не узнемиравају протести.
"Испред моје канцеларије протестују ево неколико дана. Ако желе, могу да дођу да поделимо искуства", нашалио се он.
Рама је истакао да се у Подгорици осећа као код куће.
"Кад долазимо у Црну Гору, осећамо се као у Албанији", нагласио је он.
Марковић је оценио да је албанска заједница у Црној Гори снажно посвећена држави у којој живи и њеним интересима.
Рама и Марковић договорили су заједничку седницу црногорске и албанске владе која би требало да у октобру буде одржана у Скадру.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 28
Пошаљи коментар