Немци не желе Теслу

Када је аутомобилски концерн "Тесла" најавио изградњу погона недалеко Берлина, слављу локалног становништва и политичара није било краја, али сада су се појавили и први гласови против.

Објава шефа управе компаније "Тесла" Елона Маска да ће своју европску "гигафабрику" за производњу престижних електричних аутомобила саградити у Гринхајдеу, месту југоисточно од Берлина, изненадила је многе.

Гринхајде је место са око 8.000 становника, типично за савезну покрајину Бранденбург, која окружује немачку метрополу Берлин: језера, реке, шуме, ливаде.

Тамо живе они којима је доста трке и вреве оближње метрополе која последњих година због масовног досељавања пуца по свим шавовима.

Дух провинције бивше Источне Немачке у Гринхајдеу видљив је на сваком кораку.

Гигафабрика као еколошко решење

Противника индустријализације приградске идиле било је и на самом почетку, али чини се да су они сада преузели иницијативу.

Уосталом, много је лакше мобилисати људе против градње фабрике, него за градњу.

Изградња би требало да почне већ ове године. Али пре тога би требало нешто и уклонити. А то "нешто" је 300 хектара шуме.

Временски план је амбициозан, али не и неостварив - бар тако мисле заговорници изградње.

"Морамо да мислимо на дугорочни значај изградње 'гигафабрике', да не мислимо само регионално већ шире. А за посечена стабла ће се сигурно пронаћи неко решење", каже за Дојче веле један од локалних заговорника изградње "Теслине" фабрике.

Култура "недобродошлице"

И остали заговорници подржавају изградњу, али имају шире еколошко објашњење. "Било би лоше када би Гринхајде послао поруку 'Нисте добродошли'. Истина је да ће се посећи неколико стабала, али колико би стабала било уништено кад се не би производили карбон-неутрални аутомобили попут ‘Теслиних’", каже један од њих.

Противницима изградње ти аргументи су сувише танки. Њима посебно смета то што локалне власти које славе због доласка "Тесле", настоје да умање вредност шуме која би требало да буде жртвована.

"Проблем је то што власти покушавају да нам продају да је шума која би требало да буде посечена 'безвредна црногорица'. Али само црногорична стабла са својим дубоким корењем и могу да преживе у овом песковитом тлу током сушних периода", каже један од противника изградње фабрике.

Другом смета немачко лицемерје када је у питању заштита животне средине. "То је типично: ми указујемо на уништавање шума у Бразилу, а истовремено жртвујемо нетакнуту шуму због индустријализације", каже он и пита се зашто није била предложена изградња негде јужније у Бранденбургу, тамо где има много напуштених рудника и где људи ионако вапе за послом.

Осетљиво питање воде

Али духове највише узбуђује чињеница да би 'гигафабрика' требало да се гради у водозаштитном подручју.

Према неким информацијама, у "Тесли" планирају да на подручју фабрике избуше сопствени бунар како би покрили огромне потребе производње.

Према другим информацијама, они су одустали од те намере и планирају да доводе воду из других извора што би, кажу критичари, онда проузроковало проблеме с подземним водама.

Вода остаје шкакљива тема. "Ако заиста буду изградили свој бунар, онда ће ниво наших језера драстично опасти", каже један забринути противник и додаје да је то доказ колико локалне власти не брину за питку воду.

Друге пак брину отпадне воде. "Ту се планирају талионица и лакирница, а можда и производња акумулатора. То је много опасних отпадних материја и тешко је замислити шта би било с подземним водама у случају неке несреће", напомињу противници.

Недостатак инфраструктуре

Трећи аргумент противника градње је наводни недостатак инфраструктуре у малом Гринхајдеу.

"Да будемо искрени, Гринхајде није спреман за 'гигафабрику'. Улице су уске, а за изградњу неког новог стамбеног простора нема места", каже један од противника.

Његова супруга не прихвата ни аргумент да ће нова фабрика донети и нова радна места.

"Људи који овде живе, раде у Берлину. Ми овде немамо проблема с радним местима", каже она.

Тесла ће ионако да запошљава стручњаке који ће долазити из других делова Немачке, јер их овде нема. "Дакле, никакве користи за Гринхајде", закључује.

Страсти су се смириле након што је шеф "Тесле" Елон Маск преко Твитера поручио да његовој фабрици неће бити потребно ни приближно онолико воде колико то противници тврде.

А што се тиче шуме, она ће бити само једним делом посечена. Притом се, указује Маск, не ради о квалитетној историјској шуми, већ о црногорици која је посађена за потребе папирне индустрије у бившој Источној Немачкој.

Од викенда се у Гринхајдеу више не протестује - али вероватно само до доласка првих багера.

Демонстрације противника покушала је да инструментализује популистичка Алтернатива за Немачку (АфД), али њихов представник је, како преносе агенције, отеран.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње