Преминула Загорка Голубовић

Професорка Загорка Голубовић преминула је јутрос у Београду после дуге болести у 89. години. Место и време сахране биће накнадно објављени.

Загорка Голубовић живела је у Београду од 1933, где се и школовала.

Дипломирала је филозофију на Филозофском факултету Универзитета у Београду. Радила је као професор у гимназијама у Земуну и Београду (1952–54).

Изабрана је у звање асистента на Филозофском факултету 1957. године, где је остала до 1975. у звању ванредног професора.

Због подршке студентској побуни јуна 1968. године, Скупштина Србије је јануара 1975. донела лекс специјалис којим је са још седморицом колега уклоњена из наставе и са Филозофског факултета.  

До 1981. године била је без посла, а у међувремену је радила као гостујући професор у Шведској, Великој Британији и САД.

Од 1981. ради као научни саветник на Институту за друштвене науке, који је тада био укључен у Београдски универзитет. На Филозофски факултет вратила се 1991. године, где је до 1996. предавала социо-културну антропологију.

Била је уредник часописа Гледишта, Социологија и Филозофија и члан Савета Праксиса, као и члан редакције Праксис интернешенела.

Била је члан Управног одбора Југословенског друштва за филозофију и социологију, председник Социолошког друштва Србије и филозофског друштва Србије.

Један од оснивача Института за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду, где је радила до пензије, 2001. године.

Била је активна у науци и јавном животу и након пензионисања.

Почетком деведесетих година 20. века имала је запажену улогу у антиратном покрету у Београду и активно је учествовала у грађанским и студентским протестима 1996-1997. године.

Након демократских промена 2000. године, критички је анализирала економску транзицију у Србији.

Добитница је награда: "Витез позива" за појединце који су на најбољи начин усагласили своју професију и савест 2007, "Верица Бараћ" за допринос борби против корупције 2012, као и награде за животно дело "Радомир Лукић" 2014. године.

Неки од радова Загорке Голубовић су "Социјализам и хуманизам", 1965, "Проблеми савремене теорије личности", 1966, "Трендови и дилеме југословенске социологије", 1969, "Социјалистичке идеје и реалност", 1971, "Зашто је функционализам више пожељан у данашњој Југославији него марксизам?", 1973, "Човек и његов свет у антрополошкој перспективи", 1973, и "Социологија југословенског друштва", 1976.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње