Девети син Југ Богдан чувар старих огњишта

Штрпце, градић и седиште истоимене српске општине на Косову и Метохији, у подножју Шар-планине, још чува старе обичаје, негује традицију и настоји да обезбеди будућност младима. Многочлане породице овде нису ретке, а у једној, са тринаесторо деце, девети син, понео је историјско име – Југ Богдан.

Малени хор, веру и песмом слави у потпуном албанском окружењу, на земљи својих предака. Штрпце броји око 4,5 хиљаде становника, општина укупно 13,5 хиљада и то је једна од најбројнијих српских енклава на Косову и Метохији.

"Трудимо се да живимо што више нормално у оваквим околностима, у оваквом окружењу. Трудимо се, поготово ми који смо у просвети, да деци дамо тај неки смисао и неку наду за будућност", каже хоровођа црквеног хора "Цар Душан" Александра Спасић.

Деца и млади су оно највредније у Штрпцу и његових шеснаест села. У селу Сушиће, у 23 куће, је осамдесеторо деце, а највеселији су о празницима и у дане поклада. У дому Станојковића, одраста тринаесторо малишана, а девети, син, носи име које се овде посебно цени.

"Ја се зовем Југ Богдан. Имам браћу и сестре, шест брата и седам сестри", рекао је дечак и додао да када порасте планира да буде владика.

Мама Љиљана каже да нису као остала деца да што траже то и добију, већ једу оно што им се принесе. Важно им је да имају и хлеба само, доста је за њих.

"Ми смо опстали овде, имали смо, што кажу и нападе. Има их и дан-данас, али ми смо опстали. Ми нашу кућу не напуштамо", каже Љиљана.

Радован Станојковић каже да живе мирно, као и сви што живе. "Од мира лепшег нема ништа", истиче Радован.

На 15 километара од ски-центра Брезовица, Штрпце је највише наде полагало у развој туризма, али после вишегодишњег чекања да се реши правни статус овог туристичког центра, многи су сада почели да се баве и пољопривредом.

Протеклих седам година, у општини Штрпце, малињаци су подигнути на око стотину хектара, развија се и пчеларство, али су чувена стада на Шари одавно десеткована. Ипак, док су неки одавде давно отишли, други су ту, да чувају живот старих огњишта.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове