Ослобађење Београда кроз 206 докумената и фотографија

Помоћник градоначелника Београда Андреја Младеновић отворио је изложбу "Београд 1918. Ослобођење Београда у Првом светском рату" у Историјском архиву Србије. Поставка је приређена у оквиру прославе сто година од ослобођења Београда у Првом светском рату.

Андреја Младеновић је на отварању рекао да изложба говори о периоду окупације Београда од 1916. до 1918. године, о Солунском фронту и детаљима који су везани за војску, али и народ који је много пропатио.

"Близу 400.000 српских војника је погинуло у Првом светском рату, али је више од 800.000 цивила страдало што од болести, исцрпљености, али и зверстава окупатора. Београд је био окупиран град у коме је био забрањен и српски језик и ћирилица и све оно што је било везано за наше обичаје и идентитет српског народа", указао је Младеновић.

Много Београђана је, подсећа Младеновић, одведено у логоре, на принудан рад, много их је убијено.

"Морамо се сетити тих великих жртава и хероја који су омогућили да ми 100 година касније живимо у слободном граду, у слободној земљи и да са поносом можемо да кажемо да су наши преци били на страни победника и на страни правих вредности – демократије и слободе", истакао је Младеновић.

Додавши је да је важно младим људима усадити осећај националног поноса и чувања слободе јер "она нема цену".

Истакао је и да је манифестација "Дани слободе", којом је повезан 20. октобар када је ослобођен Београд у Другом светском рату и 1. новембар када је ослобођен Београд у Првом светском рату, створила амбијент помирења и повезивања важних историјскох датума.

"Важно је данас да спознамо колико је била велика цена те слободе коју је платио наш народ пре 100 година, а и пре 74 године", нагласио је Младеновић.

Аутор изложбе Слободан Мандић, историчар и виши архивиста у Историјском архиву Београда, каже да је циљ поставке да на основу расположиве архивске грађе укаже на неке од важних појава и догађаја који су пратили дане уочи, током и након ослобођења Београда на крају Првог светског рата.

За потребе изложбе издвојено је 206 докумената и фотографија из Историјског архива Београда.

Одабрана архивска грађа представљена је на 31. паноу, подељеним у шест тематских целина: "Београд у Првом светском рату", "Материјално уништавање", "Од Солуна до Београда", "У слободном граду", "Ка престоници Краљевства СХС" и "Сећања, признања, одликовања".

Изложбом је обухваћен живот у Београду под окупацијом, као и догађаји у вези са пробојом Солунског фронта.

Посебно су осветљени догађаји који су уследили након уласка генерала Петра Бојовића са трупама у ослобођени град.

Изложба указује и на обнову рада институција градске управе и низ мера за регулисање живота у разореној и ратом исцрпљеној престоници.

Директор Историјског архива Београда мр Драган Гачић рекао је да се овом изложбом не завршавају активности те установе у склопу обележавања 100 година од ослобађања Београда и да ће објавити још три публикације посвећене завршетку Првог светског рата.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 17. децембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње