Савремена терапија за 60 пацијената са хепатитисом Ц

Светски дан борбе против хепатитиса обележава се данас, а Србија га ове године дочекује са позитивним вестима, јер ће о трошку државе од септембра 60 пацијената са хепатитисом Ц бити на савременој терапији.

Терапија се користи 12 недеља, а код 98 одсто пацијената се постиже потпуно излечење.

Она се у свету се користи од 2014. године, а захваљујући добрим резултатима Светска здравствена организација прави план и програм елиминације ове инфекције до 2030. године.

Председница удружења пацијената са болестима јетре "Хронос" Ивана Драгојевић каже да је направљен велики корак увођењем савремене, неинтерферонске терапије, као и да је најављено да ће се до краја године решити питање ПЦР анализе за утврђивање генотипа вируса, који је неопходан за одређивање терапије.

Представник Министарства здравља проф. Ференц Вицко појашњава да ће од септемра 60 пацијената бити на савременој терапији, да је за наредну годину планирано још 65, а 2020. године 74 пацијента.

"Терапија је изузетно скупа. Знамо да овим не задовољавамо потребе свих пацијената, али важно је да се са терапијом кренуло", нагласио је он.

Директорка сектора за лекове и фармакологију РФЗО Јована Миловановић нагласила је да је важна стабилност финансирања, а да је савремена терапија веома скупа.

РФЗО, како каже, преговара са фармацеутским компанијама о потписивању посебних уговора, како би део трошкова савремене терапије сносиле фармацеутске куће.

"Важно је решити и питање дијагностике. Планирано је да питање набавке ПЦР тестова буде решено до краја године, али ми се надамо да ће то бити у пре ", нагласила је Миловановићева.

Председница Комисије за одобравање употребе лекова РФЗО проф. Милотка Фабри указала је да хепатитис Ц доводи до цирозе јетре, али да прави проблеме и на другим органима.

Нагласила је да ће савремени лек ове године добити само пацијенти са цирозом јетре и да је 60 терапија које су одобрене за ову годину, мало.

"Некако ћемо се изборити, морамо кренути", рекла је Фабри и додала да ће бити тешко објаснити пацијентима који немају цирозу због чега не могу да добију терапију.

Према подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" прошле године пријављено је 713 случајева вирусних хепатитиса Б и Ц, што је за 16 одсто мање него претходне године.

"Међу зараженима највише је мушкараца, а најугроженија је старосна група од 30 до 49 година", каже епидемиолог Батута Виолета Ракић.

Најмање инфицираних је међу децом до 14 година, а лекари кажу да је велики напредак постигнут увођењем вакцинације против хепатитиса Б од 2006. године.

Начелница јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље Лепосава Гаротић Илић каже да је вакцинација најефикласнија мера превенције и да је обухват вакцином против хепатитиса Б у Београду 92 одсто.

"Циљ је да обухват буде већи од 95 одсто", рекла јер Гаротић Илић и додала да ће сутра у Заводу бити организовано бесплатно тестирање на хепатитис Б и Ц.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње